Po podjętej przez Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów 19 lutego 2013 roku uchwale wydaje się, że wieloletnia niepewność wynikająca z odmiennych poglądów prezentowanych w orzecznictwie Sądu Najwyższego i przez przedstawicieli doktryny prawniczej co do zasady odpowiedzialności za szkodę wynikającą z zalania lokalu położonego na niższej kondygnacji przez posiadacza lokalu położonego wyżej została ostatecznie usunięta. Nowe zasady odpowiedzialności mogą mieć także istotne znaczenie dla przedsiębiorców prowadzących działalność w lokalu położonym w budynku wielokondygnacyjnym.
Zmiana reguł
Sąd Najwyższy uznał, że „Przepis art. 433 k.c. nie ma zastosowania do odpowiedzialności za szkodę polegającą na zalaniu lokalu położonego niżej z lokalu znajdującego się na wyższej kondygnacji." (III CZP 63/12). Tym samym Sąd Najwyższy opowiedział się jednoznacznie za ukształtowaniem odpowiedzialności użytkownika lokalu położonego wyżej za szkodę spowodowaną zalaniem lokalu położonego na niższej kondygnacji zgodnie z podstawową regułą obowiązującą w polskim prawie cywilnym tj. zgodnie z zasadą winy przewidzianą w art. 415 kodeksu cywilnego. Stanowisko to potwierdza dotychczasową linię orzeczniczą Sądu Najwyższego orzekającego w zwyczajnych składach trzyosobowych.
Sąd Najwyższy wykluczył zatem prezentowaną przez dominującą część doktryny prawniczej możliwość oparcia odpowiedzialności w takiej sytuacji na zasadzie ryzyka na podstawie art. 433 k.c. , w którym mowa jest o odpowiedzialności tego, kto zajmuje pomieszczenie za szkodę wyrządzoną „wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia".
Uchwała SN powinna usunąć rozbieżności w rozstrzygnięciach sądów. Nowe ukształtowanie zasad odpowiedzialności użytkownika lokalu za szkodę spowodowaną zalaniem lokalu położonego na niższej kondygnacji spowoduje, że pociągnięcie do odpowiedzialności podmiotu, który zalał lokal, będzie trudniejsze. Nie wystarczać będzie udowodnienie, że woda, która poczyniła szkody w lokalu, wydostała się z lokalu położonego powyżej i że z tego powodu doznaliśmy określonych szkód. Żądający odszkodowania za zalanie będzie musiał każdorazowo wykazać winę zalewającego go posiadacza lokalu na wyższym piętrze, zgodnie z art. 415 k.c. („Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.").
Trudne zadanie do udowodnienia
Ustalenie zaś, że do zalania lokalu położonego niżej nastąpiło z winy posiadacza lokalu na wyższej kondygnacji może być zadaniem niełatwym. Jak wskazuje praktyka, przyczynami zalania są najczęściej usterki lub awarie instalacji wodno-sanitarnej (rur doprowadzających lub odprowadzających wodę lub nieczystości) lub też usterki bądź awarie urządzeń AGD pobierających wodę (zmywarek, pralek). Aby przyjąć odpowiedzialność posiadacza lokalu, z którego pochodzi wyciek, należałoby zatem wykazać, że usterka bądź awaria instalacji lub sprzętu AGD wynikała z jego działania (np. niewłaściwego podłączenia rur lub sprzętu) lub zaniechania (w postaci niedopełnienia obowiązku konserwacji lub wymiany rur lub sprzętu).