Należę do dużej spółdzielni mieszkaniowej – pisze czytelnik z Lublina. Bardzo zależy mi na remoncie bloku, w którym mieszkam. W przyszłym miesiącu odbędzie się walne zgromadzenie. Chciałbym zgłosić uchwałę w sprawie remontu. Jak mogę to skutecznie zrobić? – pyta.
Wszelkie decyzje na walnym zgromadzeniu zapadają w formie uchwał. Zajmuje się ono jednak tylko uchwałami zgłoszonymi w wymaganej formie i czasie. Dlatego jeżeli czytelnikowi zależy, by zajęło się jego sprawą, tj. remontem bloku, powinien wcześniej przygotować projekt swojej uchwały, a następnie zanieść ją do spółdzielni. Musi jednak pamiętać, że projekt uchwały powinno zgłosić minimum dziesięciu członków.
Jak powinien wyglądać prawidłowo przygotowany projekt? Przede wszystkim należy jasno i klarownie wyłuszczyć w nim propozycję. Nie można też zapominać o terminie na jego złożenie. Projekt powinien zostać przekazany co najmniej 15 dni przed dniem posiedzenia walnego lub jego pierwszej części.
Jeżeli uchwała spełnia wszystkie wymagania formalne z ustaw spółdzielczych, jak również te ze statutu, zarząd spółdzielni nie ma prawa odmówić przyjęcia projektu uchwały. A jeżeli to zrobi, spółdzielcy mogą kwestionować ważność walnego w sądzie ze względu na naruszenie wymagań formalnych. Trzeba też pamiętać, że projekty uchwał powinny być wykładane najpóźniej 14 dni przed terminem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części.
Uwaga!