Gdy stroną umowy dzierżawy są małżonkowie, zastosowanie znajduje art. 8 ust. 3 ustawy o PIT. Z jego treści wynika, że do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 tej ustawy (najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą), stosuje się zasady opodatkowania takie jak w przypadku przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy małżonkowie złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.Oznacza to, że jeżeli małżonkowie, którzy osiągają dochody z najmu (dzierżawy) rzeczy objętej wspólnością majątkową (np.: nieruchomości), to przychody z tego tytułu będą dzielone po połowie i doliczane do pozostałych przychodów każdego z małżonków.
Również koszty ponoszone w związku z utrzymaniem przedmiotu najmu podlegają temu podziałowi, chyba że małżonkowie złożą oświadczenie, o jakim mowa w tym przepisie.
—Grzegorz Wachołek jest kierownikiem zespołu podatków bezpośrednich w ECDDP Sp. z o.o.
—Magdalena Szczepańska jest konsultantką podatkową w tej spółce