Każdy właściciel ma prawo kwestionować uchwałę m.in. z powodu niezgodności z prawem (art. 25 ustawy o własności lokali). Zarzut niezgodności z prawem może dotyczyć zarówno braków merytorycznych, jak i proceduralnych. Na przykład: uchwała o odwołaniu członka wspólnoty z zarządu miała braki formalne, ponieważ kilku właścicieli nie zostało zawiadomionych o terminie rocznego zebrania lub o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Można także iść do sądu, gdy doszło do naruszenia zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością lub gdy uchwała jest sprzeczna z umową właścicieli określającą sposób zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza interesy właściciela.
Na przykład: wspólnota podjęła uchwałę, że właściciel lokalu użytkowego będzie płacił wyższe zaliczki za sprzątanie, chociaż wejście do tego lokalu jest bezpośrednio z ulicy.
Pozew składa się przeciwko wspólnocie mieszkaniowej. Trzeba do niego dołączyć: treść uchwały, odpis z księgi wieczystej lokalu, umowy pomiędzy właścicielami lokali, jeżeli została zawarta. Może go złożyć jeden lub kilku właścicieli do sądu okręgowego właściwego ze względu na położenie nieruchomości. Kosztuje to 200 zł. Pozew należy wnieść w ciągu sześciu tygodni od podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lub od powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Przed sądem wspólnotę reprezentuje zarząd. Taką sprawę sąd rozpatruje w trybie procesowym, a stronami są: właściciel, który wniósł pozew, oraz wspólnota reprezentowana przez jej zarząd.