Ale może być zgoła inaczej. Bywa bowiem i tak, że starosta, jeśli dojdzie do wniosku, że zaplanowane przez przedsiębiorcę roboty budowlane wymagają pozwolenia na budowę, ma prawo wnieść sprzeciw i nakazać uzyskanie tego pozwolenia.
Bardzo często przedsiębiorcy popełniają błąd i najpierw przeprowadzają prace adaptacyjne i dopiero wtedy występują do starosty i załatwiają formalności. Niestety popełniają poważny błąd. Dopuszczają się bowiem samowoli budowlanej. Prawo pozwala jednak na jej legalizację >patrz ramka.
Dokumenty niezbędne do zgłoszenia
Do wniosku w sprawie zgłoszenia przedsiębiorca powinien dołączyć:
- ?oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W przypadku osoby prawnej może podpisać je pełnomocnik, nie można wtedy zapomnieć ?o dołączeniu do oświadczenia oryginału lub urzędowo poświadczonego pełnomocnictwa, a także dokumentu potwierdzającego, że pełnomocnictwo została udzielone przez osobę uprawnioną do reprezentowania osoby prawnej (w przypadku osoby prawnej wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego – odpis z KRS). Z podpisaniem oświadczenia mogą mieć problemy osoby, które chcą zmienić sposób użytkowania lokalu. Takie oświadczenie można złożyć, gdy ma się pisemną zgodę właściciela budynku. W przypadku mieszkania spółdzielczego własnościowego będzie to spółdzielnia mieszkaniowa, a w przypadku własności – wspólnota mieszkaniowa.
- ?opis i rysunek (mapa) określające usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i na sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu, ?w której dokonano zmiany sposobu użytkowania. Niektóre starostwa wymagają ponadto projektu budowlanego, a nie prostego rysunku wraz z opisem. Robią to z naruszeniem przepisów.
- ?zwięzły opis techniczny określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń; dowody uzyskania wymaganych uzgodnień, pozwoleń ?i opinii (np. konserwatora zabytków).