Chętnych do zawodu rzeczoznawcy nie brakuje. 1 stycznia zmieniły się zasady uzyskiwania uprawnień wykonywania tej profesji. Wprowadziła je ustawa deregulacyjna. Przez ponad dwa miesiące brakowało jednak przepisów szczegółowych. W końcu Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury je opracowało. Weszły one w życie 18 marca. Dzięki temu pierwsze postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów odbędzie się za cztery dni – 28 marca.
Podstawowe wymagania
Obecnie zasady dotyczące nadawania uprawnień zawierają art. 174–178 ustawy ?o gospodarce nieruchomościami oraz dwa rozporządzenia ministra infrastruktury ?i rozwoju z 11 marca 2014 r. Pierwsze w sprawie nadawania uprawnień zawodowych ?w zakresie szacowania nieruchomości oraz drugie dotyczące opłaty za postępowanie kwalifikacyjne i wysokości wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej (DzU z 17 marca ?2014 r., poz. 328 i 329).
Zgodnie z tymi przepisami kandydat do zawodu rzeczoznawcy majątkowego powinien koniecznie posiadać wykształcenie wyższe. Do ?1 stycznia potrzebny był tytuł magistra, teraz wystarczy uzyskanie licencjatu.
Uprawnienia zawodowe rzeczoznawcy majątkowego może uzyskać nadal tylko osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Nie może też być karana za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe.
Uwaga! Ustawa o gospodarce nieruchomościami nadal przewiduje wymóg ukończenia studiów podyplomowych. Nie dotyczy on jednak osób, które ukończyły studia wyższe i których program uwzględniał co najmniej minimalne wymogi programowe dla studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości.