Reklama
Rozwiń

Licytacja mieszkania za mały dług w opłatach

Za niewielką zaległość w opłatach mieszkania trafiają pod młotek. Niektóre sądy mają wątpliwości, czy to zgodne z prawem.

Aktualizacja: 26.05.2015 08:40 Publikacja: 26.05.2015 06:30

Licytacja mieszkania za mały dług w opłatach

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Spółdzielnie mieszkaniowe nie patyczkują się z osobami, które zalegają z opłatami za mieszkanie własnościowe. Za zaległości rzędu kilkuset złotych wystawiają mieszkania na licytację. Tymczasem niektóre sądy mają wątpliwości, czy taka droga na skróty jest w ogóle dopuszczalna.

O skutkach niepłacenia przekonał się mieszkaniec Zambrowa, zajmujący lokal własnościowy, który nie płacił spółdzielni. Jego dług urósł do 3 tys. zł. Spółdzielnia wystąpiła o nakaz zapłaty. Gdy go dostała, zwróciła się do komornika, by wystawił mieszkanie na licytację. Zadłużony lokator złożył zażalenie na czynności komornika do sądu rejonowego w Zambrowie. Ten uchylił te czynności i umorzył postępowanie w części dotyczącej mieszkania. Zdaniem sądu spółdzielnia nie powinna przeprowadzać egzekucji z mieszkania własnościowego, dysponując jedynie nakazem zapłaty opatrzonym klauzulą wykonalności. Najpierw powinna w sądzie uzyskać w formie orzeczenia zgodę na licytację na podstawie art. 171o ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Przepis ten w wypadku egzekucji z mieszkań własnościowych odsyła do art. 16 ustawy o własności lokali. Ten zaś reguluje, że dopiero gdy właściciel lokalu zalega długotrwale z należnymi opłatami, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji. Zdaniem sądu ten przepis ma chronić także spółdzielców. Nie może być bowiem tak, by z powodu każdej drobnej zaległości spółdzielnia na podstawie nakazu zapłaty wystawiała mieszkanie na licytację.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono