Aktualizacja: 27.02.2017 08:54 Publikacja: 27.02.2017 08:14
Foto: 123RF
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił w piątek skargę kasacyjną Teresy W., uznając, że organy administracji prawidłowo nałożyły na nią opłatę legalizacyjną.
Skarżąca bez wymaganych pozwoleń budowlanych dobudowała do jednorodzinnego domu mieszkalnego wiatrołap oraz garaż. Organy nadzoru budowlanego potraktowały tę samowolę budowlaną jako rozbudowę budynku mieszkalnego i nałożyły na Teresę W. opłatę legalizacyjną w wysokości 50 tys. zł. W decyzji wyjaśniły, że zgodnie z art. 49 ust. 2 prawa budowlanego do opłaty legalizacyjnej stosuje się przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1, z tym że stawka opłaty wskazana w tym przepisie (500 zł) podlega pięćdziesięciokrotnemu podwyższeniu (wynosi zatem 25 tys. zł). Konkretna opłata legalizacyjna zależy od kategorii obiektu i współczynnika jego wielkości. Skoro budynki jednorodzinne należą do kategorii I (współczynnik 2,0), a współczynnik wielkości dla tego obiektu wynosi 1,0, to opłatę należy obliczać według wzoru 25 000 x 2,0 x 1,0 = 50 tys. zł.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas