Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę Anny Ł.( dane zmienione), właścicielki lokalu usługowego. Chciała go przebudować, ale zaprotestowali sąsiedzi.
Zarząd wspólnoty mieszkaniowej zarzucił jej, że w złożonych w starostwie dokumentach razem z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę poświadczyła nieprawdę o posiadaniu zgody większości właścicieli na przebudowę. Uchwała wspólnoty, która rzekomo zawiera zgodę, nie jest prawomocna. Trójka właścicieli odmówiła jej podpisania.
W związku z takim zarzutem prezydent Opola wezwał Annę Ł. do przedstawienia oryginału uchwały wspólnoty przywołanej przez nią w oświadczeniu o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Anna Ł. przekazała prezydentowi tylko odpis i poinformowała, że oryginał posiada zarząd wspólnoty.
Prezydent ponownie wezwał ją do dostarczenia oryginału, a następnie odmówił wydania pozwolenia na budowę. Uzasadnił to tym, że nie przedłożyła żądanego dokumentu, a więc brak zgody współwłaścicieli na zamierzoną przebudowę.
Anna Ł. odwołała się do wojewody opolskiego, a ten uchylił w całości decyzję prezydenta Opola i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, zalecając w szczególności zweryfikowanie wątpliwości związanych z prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.