Według RPO budynki użyteczności publicznej projektowane są w taki sposób, że bynajmniej nie ułatwiają życia osobom na wózkach inwalidzkich. Jako przykład podaje platformy montowane przy schodach, z których osobie na wózku trudno samodzielnie korzystać i musi wzywać obsługę do pomocy.

Tymczasem – zdaniem rzecznika – konwencja o prawach osób niepełnosprawnych  mówi  o uniwersalnym projektowaniu. Oznacza to, że budynki i inne obiekty infrastruktury powinny być projektowane w taki sposób, żeby były dostępne dla wszystkich, bez konieczności stosowania specjalnych rozwiązań, tj. podjazdów lub podnośników.

Problem ten podniósł też w swoim wystąpieniu do ministra transportu i budownictwa pełnomocnik  rządu ds. równego traktowania. Pełnomocnik  – według RPO – słusznie zwrócił  uwagę na potrzebę wprowadzenia regulacji zobowiązujących do przystosowania już istniejących obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na poparcie zasługuje propozycja, by wprowadzić obowiązkowy audyt architektoniczny. Byłby on przeprowadzany po remoncie lub zakończeniu budowy obiektu. Celem audytu byłoby sprawdzenie dostępności  obiektów dla  osób niepełnosprawnych.

RPO uważa, że w prawie budowlanym powinien się pojawić ponadto  warunek konsultowania projektów budowlanych ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Z tego powodu postanowił  także  wystąpić do ministra transportu i zwrócić uwagę na te same  problemy co pełnomocnik ds. równego traktowania.