Reklama

Precedensowy wyrok ws. ubezwłasnowolnienia

Helsińska Fundacja Praw Człowieka otrzymała uzasadnienie postanowienia Sądu Apelacyjnego w Katowicach, w którym sąd oddalił wniosek prokuratora o ubezwłasnowolnienie z uwagi na międzynarodowe standardy ochrony praw osób z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną. HFPC była uczestnikiem tego postępowania.

Aktualizacja: 19.10.2015 11:31 Publikacja: 19.10.2015 11:00

Precedensowy wyrok ws. ubezwłasnowolnienia

Foto: 123RF

W uzasadnieniu sąd podkreślił, że orzeczenie ubezwłasnowolnia wobec klienta HFPC prowadziłoby do niedozwolonej ingerencji władzy publicznej w sferę jego praw gwarantowanych przez krajowy i międzynarodowy porządek prawny. Sąd stwierdził także, że przepisy dotyczące ubezwłasnowolnienia muszą być interpretowane w zgodzie z Konstytucją, Konwencją o Prawach osób z Niepełnosprawnościami oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka.

„Art. 30 Konstytucji [ochrona godności człowieka] oraz przepisy prawa międzynarodowego mające za przedmiot ochronę praw człowieka, doznają naruszenia w każdym wypadku orzeczenia ubezwłasnowolnienia, czy to całkowitego czy częściowego, które nie prowadzi do istotnej poprawy sytuacji prawnej lub faktycznej osoby, której ubezwłasnowolnienie dotyczy" – czytamy w uzasadnieniu orzeczenia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama