Rehabilitacja niepełnosprawnych będzie tańsza

Turnusy rehabilitacyjne będą zwolnione z VAT niezależnie od tego, czy organizują je zakłady opieki zdrowotnej czy też inne podmioty

Publikacja: 14.02.2011 03:50

Rehabilitacja niepełnosprawnych będzie tańsza

Foto: SAM/Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Przewiduje to przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt rozporządzenia w sprawie VAT.

Zobacz projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (pdf; 30 KB) oraz uzasadnienie i ocenę skutków regulacji (pdf; 50 KB)

– Planowane zmiany należy ocenić pozytywnie. Pacjenci korzystający z rehabilitacji organizowanej przez inne instytucje niż ZOZ nie będą musieli ponosić dodatkowych kosztów – mówi Marcin Zawadzki, doradca podatkowy, konsultant w MDDP Doradztwo Podatkowe.

Usługi te były wolne od podatku do końca ubiegłego roku. 1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT (DzU nr 226, poz. 1476), która uchyliła dotychczasowy załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku. Nie ma już także odniesienia do klasyfikacji PKWiU.

W wyniku tych zmian od 1 stycznia 2011 r. zwolnienie obejmuje usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z nimi związane), wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej. Nie dotyczy to turnusów rehabilitacyjnych organizowanych przez inne podmioty niż ZOZ, które zostały objęte 23-proc. VAT.

Ministerstwo Finansów przyznaje, że jego intencja była inna i postanowiło jednoznacznie zwolnić te turnusy z podatku.

Projekt rozporządzenia przewiduje, że wolne od VAT będą usługi w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, świadczone na zasadach określonych w tej ustawie.

Chodzi o turnusy rehabilitacyjne organizowane zarówno przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne, jak i inne jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które prowadzą co najmniej przez dwa lata działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i uzyskały wpis do rejestru wojewody. Zwolnienie obejmie też dostawę towarów i świadczenie usług związanych ściśle z organizacją turnusów, m.in. wyżywienie i noclegi.

Rozporządzenie, mimo iż ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, będzie obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. Podatnicy, którzy od tego momentu płacili VAT, będą mieli prawo skorygować deklaracje, ale nie będzie to obowiązkowe.

– Przepisy UE dopuszczają zwolnienie z VAT usług medycznych świadczonych przez placówki inne niż szpitale czy ośrodki medyczne, pod warunkiem że placówki te mają podobny charakter i są odpowiednio uznawane przez państwo. Projekt zakłada, że zwolnione z VAT świadczenia rehabilitacyjne mają być organizowane przez podmioty ujęte w rejestrze wojewódzkim, zajmujące się działalnością na rzecz niepełnosprawnych. Nie powinno to naruszać prawa UE – mówi Marcin Zawadzki.

– Zwolnienie ma działać wstecz. Pokazuje to kolejny raz, iż szybkie i niepoprzedzone wystarczającymi dyskusjami prace legislacyjne z reguły muszą być później korygowane – dodaje.

Rozporządzenie wprowadza bardzo korzystne zmiany, oczekiwane zarówno przez pacjentów, jak i podmioty zajmujące się rehabilitacją niepełnosprawnych. Od początku 2011 r. turnusy rehabilitacyjne, które są organizowane przez podmioty niebędące zakładami opieki zdrowotnej, są objęte 23-proc. VAT. W praktyce koszt ten ponoszą ich uczestnicy. To dobrze, że ministerstwo chce zwolnić z podatku nie tylko same turnusy, ale także usługi dodatkowe, takie jak wyżywienie i nocleg. Miejmy nadzieję, że rozporządzenie wejdzie w życie w niedługim czasie. Do tego czasu podmioty organizujące turnusy muszą niestety doliczać VAT do ich ceny. Po wejściu w życie rozporządzenia będą mogły złożyć korekty deklaracji i odzyskać nadpłacony podatek.

etap legislacyjny: konsultacje międzyresortowe

Zobacz więcej:

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi medyczne i dentystyczne

» VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT

Zobacz poradnik

Przewiduje to przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt rozporządzenia w sprawie VAT.

Zobacz projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (pdf; 30 KB) oraz uzasadnienie i ocenę skutków regulacji (pdf; 50 KB)

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne