Nowelizacja kodeksu wyborczego wychodzi naprzeciw potrzebom osób starszych i takich, które mają ze względu na stan zdrowia ograniczone możliwości poruszania się.
Wyborca uznany orzeczeniem lekarskim za niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym, który zgłosi w gminie zamiar głosowania pocztowego, otrzyma z urzędu do rąk własnych albo pocztą tzw. pakiet wyborczy. Znajdzie się w nim koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na tę kartę, instrukcja, jak głosować oraz oświadczenie do podpisania o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
Po dokonaniu wyboru kartę do głosowania wyborca zapakuje w dwie koperty (jedną w drugiej) i wyśle pocztą. Pierwsza koperta zostanie otwarta w siedzibie komisji wyborczej, wewnętrzną zaklejoną wrzuci się do urny. Do głosowania listownego wyznaczona będzie co najmniej jedna komisja na terenie gminy.
Nowelizacja daje możliwość głosowania wyborcom niewidomym lub niedowidzącym za pomocą nakładki na kartę wyborczą w alfabecie Braille'a. Uprawnia też takie osoby do uzyskania nieodpłatnej informacji wyborczej.
Nowe przepisy przewidują, iż w każdej gminie co najmniej jedna trzecia lokali wyborczych będzie musiała być dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych.