Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem ministra infrastruktury zadania związane z obsługą głosowania korespondencyjnego przez niepełnosprawnych będzie wykonywał pocztowy operator publiczny, czyli Poczta Polska.
Głosowanie korespondencyjne będzie możliwe po raz pierwszy w wyznaczonych na 9 października wyborach parlamentarnych. Koperta zwrotna, w której wyborca umieści kopertę zawierającą karty do głosowania, ze względu na konieczność zapewnienia tajności aktu oddania głosu będzie traktowana jak przesyłka listowa, ale o szczególnym statusie i według specjalnej procedury. Ponadto kodeks wyborczy zwolnił przesyłki wyborcze z opłat pocztowych. Z tych względów niemożliwe będzie nadanie jej poprzez wrzucenie do skrzynki pocztowej bądź też listem poleconym na poczcie.
Odbywać się to będzie inaczej: zaklejoną kopertę zwrotną przedstawiciel poczty listonosz odbierze za pokwitowaniem od wyborcy niepełnosprawnego w jego miejscu zamieszkania. Najpóźniej może to się stać w ostatnim dniu roboczym przed dniem wyborów, czyli w piątek 7 października.
Odebrane koperty trafią do wyznaczonych placówek pocztowych, w których będą gromadzone i zabezpieczane. W dniu wyborów pocztowcy doręczą je do komisji wyborczych wyznaczonych przez urzędy gmin do głosowania korespondencyjnego. Upoważnieni przedstawiciele komisji dopełnią aktu wyborczego, wrzucając koperty z głosami do urny.
Zobacz serwis: