Rok temu zaczęła w Polsce obowiązywać konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. W związku z rocznicą oraz licznymi apelami KRRiT postanowiła wesprzeć środowisko osób niepełnosprawnych kierując do rozgłośni telewizyjnych prośbę o przedstawianie ludzi z dysfunkcjami jako obywateli pełnoprawnych.
Prezentowanie społeczeństwu niepełnosprawnych jako osoby zdobywające sukcesy w życiu zawodowym i rodzinnym ma podnieść świadomość i zerwać ze stereotypami.
W odpowiedzi na apel Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nadawcy podkreślali, że wizerunek osób niepełnosprawnych w mediach najczęściej jest ukazywany w programach interwencyjnych czy filmach dokumentalnych oraz w przypadku zawodów i igrzysk olimpijskich dla parasportowców.
Rozpowszechnianie wizerunku osób niepełnosprawnych, który podkreśla ich dysfunkcje, a tym samym powielane schematy rodzi sprzeczne wyobrażenia.
KRRiT podzieliła stanowisko nadawców telewizyjnych. Podkreśliła, że audycji o życiu osób niepełnosprawnych jest niewiele, a publikowane ukazują je z perspektywy problemów, nieszczęść i barier. Utwierdziło to w widzach przekonanie o bezradności osób z dysfunkcjami.