Częściowe zaćmienie Słońca już 29 marca. O której godzinie zacząć obserwację?

Już w sobotę 29 marca miłośnicy astronomii będą mogli podziwiać ciekawy spektakl na niebie - częściowe zaćmienie Słońca. Gdzie i o której godzinie będzie widoczne? O jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać?

Publikacja: 28.03.2025 13:42

Eksperci zalecają obserwację częściowego zaćmienia Słońca m.in. przy użyciu specjalistycznych filtró

Eksperci zalecają obserwację częściowego zaćmienia Słońca m.in. przy użyciu specjalistycznych filtrów

Foto: Adobe Stock

W weekend warto zarezerwować wolną chwilę na obserwację ciekawego zjawiska astronomicznego. Najbliższe, częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne m.in. w Europie. Większość mieszkańców Polski będzie mogła obserwować zaćmienie w godzinach okołopołudniowych. Całkowite zaćmienie Słońca będzie można z kolei obserwować już 12 sierpnia 2026 r.

Kto będzie mógł zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca?

Zjawisko to nastąpi w sobotę 29 marca i będzie widoczne m.in. w Europie. Częściowe zaćmienie Słońca będą mogli także obserwować mieszkańcy części Ameryki Północnej, Afryki, północnej Azji, Grenlandii oraz Islandii. Astronomiczny spektakl będzie także widoczny na przeważającym obszarze Atlantyku i Oceanu Arktycznego. W północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych zjawisko będzie można zaobserwować już podczas wschodu Słońca. W zachodniej Afryce i na zachodzie Europy częściowe zaćmienie Słońca powinno rozpocząć się późnym rankiem. Z kolei na wschodzie Europy proces ten powinien być najlepiej widoczny w okolicy południa.

Czytaj więcej

Dwa zaćmienia Słońca w 2025 roku. Kiedy są? Czy będą widoczne w Polsce?

Sobota, 29 marca: W jakich godzinach będzie widoczne zaćmienie Słońca?

Precyzyjne godziny obserwacji podaje m.in. NASA (dla wybranych lokalizacji na całym świecie) i portal urania.edu.pl (dla wybranych miast Polski). Trzeba również pamiętać, że w przypadku obserwacji na terenie Polski widoczne będzie od kilku do maksymalnie kilkunastu procent zaćmienia (poziomu zakrycia tarczy Słońca przez Księżyc). Przykładowo – mieszkańcy Krakowa zaobserwują zaledwie 5 proc. zaćmienia Słońca przez Księżyc, a zjawisko będzie najlepiej widoczne o godz. 12:24. Mieszkańcy Gdańska mogą skupić się na obserwacji nieba o godz. 12:22 (maksimum widoczności), a mieszkańcy Warszawy ok. godz. 12:28. Na przeważającym obszarze Polski początek częściowego zaćmienia Słońca nastąpi ok. godz. 11:50, a zakończy się ok. godz. 13:09.

Wspólną obserwację częściowego zaćmienia Słońca organizuje m.in. Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. - Słońce ma około 400 razy większą średnicę niż Księżyc, ale znajduje się też około 400 razy dalej od Ziemi niż jej satelita. To sprawia, że oba ciała mają niemal identyczne rozmiary na ziemskim niebie. Właśnie dzięki temu możemy podziwiać efektowne zaćmienia Słońca przez Księżyc, nie tylko częściowe, lecz także całkowite i obrączkowe - wyjaśnia na łamach PAP prof. Tomasz Bulik, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj więcej

Spektakularne zdjęcia zachodu Słońca na Księżycu. Takich widoków jeszcze nie mieliśmy

Jak bezpiecznie oglądać częściowe zaćmienie Słońca?

Obserwację można wykonać przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Jak wyjaśnia prof. Bulik zalecana opcja to m.in. specjalne okulary z filtrem z folii mylarowej. Zdaniem ekspertów obserwacja zjawiska przez lornetkę, aparat fotograficzny lub inne instrumenty optyczne, które nie posiadają specjalnego filtra, może grozić nawet uszkodzeniem wzroku. Niebezpieczna jest także bezpośrednia obserwacja zjawiska bez jakiejkolwiek ochrony oczu.

Eksperci NASA przestrzegają z kolei, że niezalecane jest także oglądanie zjawiska z użyciem zwykłych okularów przeciwsłonecznych. Aby bezpiecznie śledzić zjawisko, należy posiadać specjalne okulary do oglądania zaćmienia, a w przypadku sprzętu (teleskop, lornetka) - specjalistyczne filtry. Alternatywą jest tzw. pośrednia metoda oglądania, czyli taka, która nie polega na bezpośrednim patrzeniu na Słońce (m.in. projektor/aparat otworkowy).

W weekend warto zarezerwować wolną chwilę na obserwację ciekawego zjawiska astronomicznego. Najbliższe, częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne m.in. w Europie. Większość mieszkańców Polski będzie mogła obserwować zaćmienie w godzinach okołopołudniowych. Całkowite zaćmienie Słońca będzie można z kolei obserwować już 12 sierpnia 2026 r.

Kto będzie mógł zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca?

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Kwietniowa pełnia już wkrótce. Kiedy Różowy Księżyc rozświetli niebo?