Zaginione miasto odkryto w Kambodży

W kambodżańskiej dżungli metodą skanowania laserowego odkryto zapomniane miasto sprzed 1200 lat

Publikacja: 19.06.2013 13:53

Zaginione miasto odkryto w Kambodży

Foto: youtube

O istnieniu zaginionego miasta wspominały tylko niejasne zapiski. Według nich miasto o nazwie Mahendraparvata ukryte jest w gęstym lesie na świętej górze Phnom Kulen - Górze Liczi, na północ od miasta Angkor.

Archeolodzy już od lat różnymi metodami usiłowali przeczesać  gęste lasy Phnom Kulen. Jak dotąd - bezskutecznie. Tym razem australijscy naukowcy z uniwersytetu w Sydney pod przewodnictwem Damiana Evansa posłużyli się LIDAR - technologią laserową, pozwalającą na przeniknięcie gęstej pokrywy roślinnej  i niezwykle precyzyjne określenie wszelkich nierówności terenu i ukształtowania gruntów.

W kwietniu 2012 roku pomocą lasera przymocowano do helikoptera  i przeczesano 363 km kwadratowych w północno-zachodniej Kambodży.

Dzięki temu naukowcom udało się ustalić, że zabudowania odkryte przez LIDAR mogą być owym tajemniczym miastem, wybudowanym nawet około 350 lat przed powstaniem  Angkor Wat, słynnego kompleksu świątynnego z lat 1113-1150 wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mahendraparvata według jedynych istniejących zapisków z 802 roku miała być jedną z pierwszych stolic imperium Khmerów.

Oczom naukowców ukazały się pozostałości wielkiej aglomeracji, z drogami, świątyniami i innymi budynkami miejskiej infrastruktury, a także z dziwnymi, ogromnymi wałami ziemnymi. Zdaniem Rolanda Fletchera z University of Sydney były to ogrody, do których woda doprowadzana była specjalnymi kanałami. To jednak na razie tylko teoria, do czego naprawdę służyły ziemne wały - jeszcze nie ustalono.

Fletcher powiedział także, że architektura nowo odkrytego miasta jest jedyna w swoim rodzaju i różni się znacznie od tej, którą stosowali Khmerowie w swoich prastarych aglomeracjach. - To zbiór niezwykle ciekawych elementów architektonicznych. Nie widziałem ich ani w znacznie wcześniejszych miastach, ani w żadnych dziełach architektonicznych Khmerów - powiedział Fletcher.

- To konfiguracja podobna do zabudowy Los Angeles - mówi Fletcher. - Centrum miasta połączone z ogromnymi, rozbudowanymi przedmieściami siatką dróg i kanałów, podobnie jak autostrady łączą poszczególne dzielnice Los Angeles - entuzjazmuje się badacz.

- Prawdziwym objawieniem jest, że centrum tego miasta było gęsto zamieszkane, formalnie zaplanowane i większe, niż sądzono - dodaje szef ekipy, Damian Evans.

Naukowcy jeszcze nie wiedzą, dlaczego cywilizacja w Mahendraparvata upadła. Evans sądzi, że mogły się do tego przyczynić problemy z systemem rozprowadzania wody.

Naukowcy będą teraz stopniowo odkrywać tajemnicze pozostałości miasta.  Mają nadzieję, że uda im się odkryć, jak wielkie ono było i ilu ludzi je zamieszkiwało.

Tajemnicze miasto odkryto w Kambodży.

Nauka
Morze Czerwone: W Zatoce Akaba wymarł cały gatunek jeżowców
Nauka
Naukowiec z Florydy pobił rekord czasu spędzonego pod wodą
Nauka
Naukowcy: Owady wcale nie lecą do światła
Nauka
Nauka jako remedium na dezinformację
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nauka
Pajęczyce zjadające samce po seksie, udają martwe, by samiec z nimi kopulował
Materiał partnera
Trzebinia to nie wszystko