Nietoperze to jedyne ssaki latające. Są gatunkiem chronionym, który odgrywa ważną rolę w ekosystemie. Prowadzą nocny tryb życia, a w ciągu dnia spędzają czas w ukryciu. Obecnie jest ich na świecie około 1400 gatunków.
Zespół badaczy z Uniwersytetu w Chester we współpracy z profesorami z Uniwersytetu w Leeds zbadał dziesięć różnych siedlisk nietoperzy, zamieszkujących tereny Walii. Naukowcy za pomocą urządzeń śledzących monitorowali zachowania poszczególnych nietoperzy, aby obserwować ich zachowania w grupie. Badacze twierdzą, że nietoperze prowadzą ciekawe życie społeczne, potrafią zawierać przyjaźnie, dzielić się pożywieniem i wzajemnie komunikować.
Samice nietoperzy tworzą kolonie, by oszczędzać energię
Jak wskazują liczne badania, nietoperze to zwierzęta socjalne. Większość gatunków gromadzi się w duże kolonie, osiągające nawet miliony członków. Miejsce gromadzenia zależy od bliskiego występowania pokarmu i dobrych kryjówek. Kolonie zazwyczaj tworzą tylko samice, które łączą się w trwałe grupy, aby osiągnąć korzyści termiczne – uregulować temperaturę ciała, oszczędzając przy tym energię. Życie w zbiorowisku to dla nich także większa szansa na ochronę przed drapieżnikami. Samce natomiast mają tendencje do samotnego życia lub w małych grupach, tworzonych jedynie na krótki okres.
Czytaj więcej
Władze Singapuru zatwierdziły do sprzedaży na terenie kraju 16 gatunków jadalnych owadów. Podkreś...
Wśród nietoperzy występują także kolonie mieszane, składające się zarówno z samic, jak i samców. Są to kolonie, w których dominującą rolę odgrywa samica. Formowane są do celów rozrodczych, zaspokajania potrzeb pokarmowych i obrony obszarów z pożywieniem. W takich koloniach samce konkurują o samice, chcąc zadbać o wybór partnerki do reprodukcji.