W umowie najmu wynajmujący (właściciel) zobowiązuje się oddać rzecz najemcy do używania na czas oznaczony albo nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić mu umówiony czynsz. Przedmiotem takiej umowy może być każda rzecz – jest nią także budynek i lokal, w tym mieszkanie. To właśnie umowy najmu lokali – mieszkalnych i użytkowych są, jako najczęściej zawierane, najistotniejsze w codziennym życiu. I na nich właśnie się skupimy.
Zasady najmu zależą od tego, czy chodzi o lokal użytkowy czy mieszkalny. Najem lokali użytkowych normuje wyłącznie kodeks cywilny, natomiast do najmu lokali mieszkalnych odnoszą się przede wszystkim przepisy ustawy z 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (ujednolicony tekst ustawy – str. 2 – 5), gwarantujące najemcom szczególną ochronę (głównie przed wypowiedzeniem umowy). Wiele z nich dotyczy także najmu okazjonalnego (ramka obok). Ustawa ta w pełni odnosi się także do najmu pojedynczych mieszkań, kupionych przez właścicieli z przeznaczeniem na wynajem, w tym z wykorzystaniem ulgi podatkowej dla budujących na wynajem.
Przepisy kodeksu cywilnego o najmie (art. 659 – 692 k.c.) odnoszą się również do dzierżawy, jednak z uwzględnieniem licznych odrębności właściwych dla dzierżawy (art. 693 – 709 k.c.).
Przedmiotem najmu może być nie tylko określony lokal, dom jednorodzinny, ale część powierzchni w budynku czy lokalu użytkowym. Taką umowę należy traktować jak umowę wynajmu lokalu użytkowego. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 19 października 2006 r. (sygn. V CSK 230/06). Umowa najmu nieruchomości, lokalu lub innego pomieszczenia, np. garażu, na czas dłuższy niż rok, powinna być zawarta na piśmie. Jest to ważne, bo jeśli nie będzie miała ona formy pisemnej, automatycznie uważa się, że jest to umowa na czas nieoznaczony, bezterminowa. A to z kolei ma istotne znaczenie, gdy chodzi o terminy i sposób jej rozwiązania.
Automatycznie bezterminowa staje się także umowa najmu zawarta na dziesięć lat, jeśli przed upływem tego terminu żadna ze stron: najemca ani wynajmujący, jej nie wypowie.