Takie uprawnienia dają przepisy o kredytach konsumenckich, czyli ustawa z 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim ([link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=162568]DzU z 2001 r. nr 100, poz. 1081 ze zm.[/mail]). Jest tak od niedawna, bo wcześniej kredyty mieszkaniowe bez względu na ich wysokość (także te zaciągane na remonty domów lub mieszkań) nie były w ten sposób chronione. Choć kredyty konsumenckie są z reguły droższe od normalnych kredytów mieszkaniowych, to swoistym wynagrodzeniem za to jest lepsza ochrona konsumenta.
Ochrona kredytów o małej wartości dotyczy również tych zaciąganych w walutach obcych. Wartość waluty obcej oblicza się według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, który obowiązywał w dniu poprzedzającym zawarcie umowy.
[ramka][b]Przykład[/b]
Aby skorzystać z dobrodziejstw przepisów o kredycie konsumenckim, można było spokojnie 3 stycznia tego roku wziąć kredyt do kwoty 36,8 tys. franków szwajcarskich albo 22,2 tys. euro. Oficjalne tabele kursów NBP potrzebne do wyliczenia tych limitów publikuje codziennie „Rzeczpospolita”. Nie ma więc znaczenia kurs walutowy stosowany przez bank udzielający kredytu, który z reguły uwzględnia tzw. spread, czyli różnicę pomiędzy kursem wypłaty a kursem spłaty zaciągniętego kredytu walutowego.[/ramka]
[srodtytul]Obowiązki informacyjne[/srodtytul]