Najczęściej rodzice, którzy chcą wesprzeć dzieci, decydują się na zawarcie umowy darowizny. Jeśli dotyczy ona nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania – musi być spisana przez notariusza.
Tej formy nie wymaga się, jeśli przedmiotem darowizny są np. pieniądze. Umowa jest ważna, jeśli została wykonana, tj. jej przedmiot trafił do obdarowanego. Warto jednak zawrzeć taką umowę na piśmie.
[srodtytul]Do majątku osobistego[/srodtytul]
Jeśli obdarowany pozostaje w związku małżeńskim, darowizna zawsze wchodzi do jego majątku osobistego, tak samo jak przedmioty uzyskane przed ślubem albo odziedziczone.
Oczywiście, np. rodzice żony mogą się zdecydować na obdarowanie zarówno córki, jak i zięcia. Trzeba jednak pamiętać, że darowizna to darowizna, bez względu na to, jak ułoży się życie córki i zięcia. Darczyńca może wbrew woli obdarowanego odwołać darowiznę zasadniczo tylko wówczas, gdy obdarowany dopuści się wobec niego rażącej niewdzięczności albo gdy sam darczyńca znajdzie się w niedostatku.