Zainteresowany otrzymaniem świadczenia kompensacyjnego składa wniosek (ZUS przygotował specjalny formularz) i dołącza do niego dokumenty poświadczające zatrudnienie. Jeśli nie ma jeszcze ustalonego kapitału początkowego, powinien dołączyć wymagane do jego ustalenia zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia osiąganego w latach wskazanych do ustalenia jego podstawy wymiaru (muszą one przypadać do 31 grudnia 1998 r.).

[b]Od decyzji ZUS w sprawie świadczenia można się odwołać w ciągu miesiąca od jej doręczenia. [/b]

Uprawniony do specpomostówki, a jednocześnie do innego świadczenia, np. renty bądź świadczenia przedemerytalnego, może pobierać tylko jedno z nich – wyższe lub wybrane przez siebie. Dotyczy to także renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, jak również zaistniałym do końca 2002 r. wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, a także renty inwalidy wojennego.

Nauczycielska specpomostówka ma charakter okresowy, tzn. przysługuje do dnia poprzedzającego osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego: w wypadku kobiet 60 lat, a mężczyzn – 65 lat. Potem ZUS przyzna zwykłą emeryturę.

Trzeba pamiętać, że ten, kto przejdzie na świadczenie kompensacyjne, nie dostanie tzw. rekompensaty. Jest to dodatek do kapitału początkowego przewidziany dla osób, które przed 2009 r. pracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub charakterze, np. w zawodzie nauczyciela, ale nie nabyły prawa do emerytury wcześniejszej ani pomostowej. Dzięki takiemu dodatkowi emerytura przyznawana w powszechnym wieku emerytalnym staje się wyższa.