Osoba, która ubiega się o pomostówkę, musi rozwiązać stosunek pracy. Rozstanie z pracodawcą może nastąpić w dowolny sposób. Warto zwrócić uwagę, że nie wymaga się, aby dana osoba tuż przed złożeniem wniosku była zatrudniona w szczególnych warunkach lub charakterze. Może wcześniej być bezrobotna albo prowadzić własną działalność gospodarczą. W dniu składania wniosku o pomostówkę nie może jednak pozostawać w żadnym stosunku pracy, choćby nie chodziło o zatrudnienie w szczególnych warunkach lub charakterze.
Zanim jednak zainteresowany rozstanie się z pracodawcą, warto, aby sprawdził, czy ZUS zaliczy mu wszystkie okresy pracy. Zdecyduje o tym to, jakie dokumenty jest w stanie przedstawić.
Starsze okresy stwierdza zakład w świadectwie wykonywania prac w szczególnych warunkach lub charakterze albo w zwykłym świadectwie pracy. Musi z nich wynikać rodzaj i okres pracy (według wykazu A i B z rozporządzenia z 7 lutego 1983 r.), stanowisko zgodnie z wykazem, działem, pozycją i punktem zarządzenia resortowego, a także stwierdzenie, czy praca ta wykonywana była stale i w pełnym wymiarze czasu obowiązującym na tym stanowisku.
ZUS dopuści kserokopie dokumentów potwierdzających zatrudnienie sporządzone przez archiwa, jeśli zakład nie istnieje.
Zgodnie z ustawą o emeryturach pomostowych [b]okresy pracy w szczególnych warunkach lub charakterze wymienione w załącznikach do niej, a także to, czy praca była wykonywana w pełnym wymiarze czasu, pracodawca musi potwierdzić w zaświadczeniu [/b](zgodnie z art. 51 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294728]ustawy o emeryturach pomostowych[/link]). Tak będzie do przyszłego roku.