Procedura sądowa dotycząca spraw o rozwód i o separację jest praktycznie taka sama, z niewielkimi różnicami uzasadnionymi istotą separacji. Sprawy te rozpatruje sąd okręgowy w składzie jednego sędziego zawodowego i dwóch ławników.
[srodtytul]Według odrębnej procedury[/srodtytul]
Sprawy o rozwód, a także o separację rozstrzygają sądy okręgowe. Pozew rozwodowy lub wniosek o separację należy skierować do tego sądu okręgowego, w którym oboje małżonkowie mieli wspólne miejsce zamieszkania, jeśli choć jeden z nich dalej w tym okręgu przebywa.
Jeżeli małżonkowie nie mieli wspólnego miejsca zamieszkania albo w chwili wnoszenia pozwu żaden z nich nie mieszkał w okręgu sądu, na terenie którego mieli wspólne miejsce zamieszkania, pozew kieruje się do sądu właściwego według miejsca zamieszkania strony pozwanej. Jeśli nie ma i takiej podstawy, bo np. była żona mieszka na stałe za granicą, mąż musi skierować pozew do sądu okręgowego właściwego dla jego miejsca zamieszkania jako powoda.
Pozew trzeba złożyć w dwu egzemplarzach, sąd musi go przesłać pozwanemu mężowi czy żonie. Pozwany ma prawo do złożenia w sądzie, najpóźniej do pierwszej rozprawy, odpowiedzi na pozew.