Przewidują to przepisy znowelizowanej ustawy o PIT, które weszły w życie 1 grudnia 2008 r. Dotychczas polscy obywatele pracujący w krajach UE nie mogli odliczać od podatku zapłaconych za granicą składek na ubezpieczenie zdrowotne, a od dochodu – składek na ubezpieczenie społeczne.
Przepisy zmieniły się po interwencji [b]Trybunału Konstytucyjnego, który 7 listopada 2007 r. uznał te regulacje za niezgodne z ustawą zasadniczą (sygn. K 18/06)[/b]. Jednocześnie Trybunał dał ustawodawcy rok na zmianę prawa.
Nowe przepisy weszły w życie 1 grudnia 2008 r., dzięki czemu zainteresowani uwzględnią zagraniczne składki już w rozliczeniu za 2008 r. Chodzi o składki zapłacone w 2008 r. na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.
[srodtytul]Wiele warunków[/srodtytul]
W ustawie przewidziano jednak warunki, które znacząco ograniczą zastosowanie tych przepisów. Po pierwsze nie można odliczyć składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód zwolniony z podatku zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Innymi słowy uwzględnić mogą je tylko osoby pracujące w krajach, z którymi Polska zawarła niekorzystny typ umowy z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia (kredytu podatkowego). Obowiązuje on jeszcze w porozumieniach z kilkoma krajami UE, jak Belgia, Holandia, Finlandia, Dania, Islandia. Do końca 2008 r. ten typ umowy obowiązywał też w rozliczeniu z Austrią, ale od 2009 r. regulacje te uległy zmianie. Rodacy pracujący w tych krajach, jeśli mają w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, muszą rozliczać się w Polsce z całości swoich dochodów.