Zasadą jest, że najemcy wolno założyć w wynajętym lokalu oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia. To ustawowe wyliczenie jest jednak tylko przykładowe. Przyjmuje się, że ma on prawo zainstalować także np. Internet, telewizję kablową, centralne ogrzewanie czy instalację wodociągową. Tego rodzaju ulepszenia są zakazane tylko wtedy, gdyby sposób ich dokonania był sprzeczny z obowiązującymi przepisami albo zagrażał bezpieczeństwu nieruchomości.
Na dokonywanie ulepszeń najemca musi mieć zgodę właściciela. Jeśli ten się nie zgadza, najemca może wystąpić przeciwko właścicielowi do sądu z żądaniem zobowiązania go do wyrażenia zgody – np. na założenie danej instalacji.
Czym innym niż zgoda jest kwestia rozliczeń między wynajmującym a lokatorem, związanych z dokonanymi ulepszeniami. Zasada zapisana w art. 676 k.c. jest taka, że jeśli najemca ulepszył wynajętą rzecz, wynajmujący z braku odmiennej umowy, może wedle swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia (za zapłatą sumy odpowiadającej wartości w chwili zwrotu) albo też żądać przywrócenia stanu poprzedniego. Ta zasada obowiązuje jednak, jeśli najemca i właściciel nie umówili się inaczej. Ale uwaga. Rozliczenie albo przywrócenie stanu poprzedniego następuje dopiero po zakończeniu najmu.
Inaczej przedstawia się kwestia zwrotu przez wynajmującego tzw. nakładów koniecznych, które co do zasady obciążają właściciela. Wynika to z zapisanej w art. 662 § 1 k.c. reguły, że wynajmujący ma obowiązek wydać najemcy przedmiot najmu w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać go w takim stanie przez cały czas trwania najmu. Jeśli w trakcie najmu lokal wymaga prac doprowadzających go do takiego stanu, obciążają one właściciela. Jeśli właściciel, wezwany do tego, nie wykona ich, może to zrobić najemca na jego koszt (art. 663 k.c.). Dotyczy to także napraw obciążających właściciela. Rzecz jasna, najemca może je wykonać także za jego zgodą. W obu sytuacjach nakłady poniesione przez niego np. na doprowadzenie wynajętego lokalu do odpowiedniego stanu są nakładami koniecznymi, które wynajmujący obowiązany jest mu zwrócić.
Po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić przedmiot najmu w stanie niepogorszonym. Nie odpowiada jednak za zwykłe zużycie będące następstwem prawidłowego korzystania z mieszkania. Właściciel może natomiast domagać się od niego wyrównania szkód, czyli uszkodzeń i zniszczeń niebędących wynikiem zwykłego zużycia. Zabezpieczeniu m.in. takich roszczeń służy kaucja.