1 stycznia 2009 r. weszły w życie przepisy, które rozszerzają krąg osób uprawnionych do odliczenia ulgi rodzinnej.
Dotychczas prawo do tej preferencji przysługiwało osobom, które w danym roku podatkowym wychowywały własne lub przysposobione dzieci. Teraz do rodziców biologicznych i adopcyjnych dołączą również opiekunowie prawni i rodzice zastępczy, którzy nie mieli dotychczas możliwości odliczenia ulgi. [srodtytul]Skorzysta więcej osób[/srodtytul]
To nie koniec korzystnych zmian, ponieważ ulgą rodzinną objęta zostanie większa liczba dzieci. Tak jak dotychczas odliczenie będzie dotyczyło dzieci niepełnoletnich, studentów do 25. roku życia oraz dzieci bez względu na wiek, które pobierają zasiłek pielęgnacyjny.
Do tego grona dołączą też jednak dzieci bez względu na wiek pobierające nie tylko zasiłek pielęgnacyjny, ale także dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.
Ulgę odliczą też rodzice, których dzieci uczą się nie tylko w Polsce, ale też na zagranicznych uczelniach, aż do momentu ukończenia przez nie 25. roku życia. Dotychczas, jeśli dziecko studiowało np. w Wielkiej Brytanii czy Francji, rodzice tracili prawo do ulgi. Teraz wyjazd syna czy córki na zagraniczne studia nie pozbawi ich tej możliwości. Może się jednak okazać, że skorzystanie z ulgi rodzinnej nie dla wszystkich będzie opłacalne, ponieważ rodzice będą musieli – w razie wezwania urzędu skarbowego – udowodnić prawo do ulgi. Dziecko musi więc otrzymać zaświadczenie zagranicznego uniwersytetu, że tam studiuje, które powinno być przełożone na język polski przez tłumacza przysięgłego. A to oznaczać będzie dodatkowe koszty.