Od 12 czerwca tego roku osoby pokrzywdzone w wyniku przestępstwa mogą dostać od państwa szybką pomoc finansową. Pieniądze – maksymalnie do 12 tys. zł – mają pomóc przetrwać najgorszy czas. Taka możliwość dotyczy jednak tylko tych, którzy ucierpieli po 1 lipca 2005 r.
Zanim jednak finansowe wsparcie trafi na konto potrzebującego, on sam musi spełnić wiele warunków. Ubiegając się o taką pomoc, musi też pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
[srodtytul]Cierpienie w Polsce[/srodtytul]
Ochroną kompensacyjną objęte są ofiary wszystkich przestępstw – zarówno umyślnych, jak i nieumyślnych. Warunkiem jej otrzymania jest to, by do zdarzenia doszło w Polsce, a ucierpiał w nim obywatel polski lub innego państwa Unii Europejskiej. Kompensatę przyznaje się jedynie wówczas, gdy uprawniony nie może uzyskać pieniędzy od sprawcy lub sprawców przestępstwa, z tytułu ubezpieczenia czy od pomocy społecznej – niezależnie od tego, czy sprawca (sprawcy) został wykryty, oskarżony lub skazany. Gdy część pieniędzy uzyskał, kompensata jest odpowiednio niższa.
W sprawach o przyznanie kompensaty orzeka sąd rejonowy. Właściwy jest ten, w rejonie którego mieszka osoba uprawniona. W razie wątpliwości, o który konkretnie chodzi, sprawą zajmie się sąd, w okręgu którego popełniono przestępstwo.