Jak przekazać 1 proc. podatku

Darczyńcami mogą być nie tylko pracownicy, ale również przedsiębiorcy, inwestorzy giełdowi oraz osoby sprzedające mieszkanie

Publikacja: 21.03.2011 03:07

Rubrykę, w której można przekazać 1 proc. podatku, zawiera aż sześć formularzy. Są to:

Termin składania PIT-28 upłynął już 31 stycznia 2011 r. Pozostałe zeznania muszą trafić do urzędu do poniedziałku, 2 maja 2011 r. To dlatego, że 30 kwietnia wypada w sobotę, więc zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej termin ten został przesunięty do poniedziałku.

Przekazanie pieniędzy jest bardzo proste. Aby trafiły one na konto fundacji lub stowarzyszenia, wystarczy podać ich numer w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz wnioskowaną kwotę, która nie może być wyższa niż 1 proc. podatku należnego w zaokrągleniu do  pełnych dziesiątek groszy w  dół.

Aby przekazać 1 proc., należy wypełnić:

Zasada jest prosta: składając jedno zeznanie, można przekazać pomoc dla jednej uprawnionej organizacji pożytku publicznego.

Przepisy podatkowe ani konstrukcja deklaracji nie pozwalają bowiem podzielić tej kwoty dla kilku podmiotów, niezależnie od tego, ile wynosi wyliczona przez nas kwota 1 proc. podatku. Ciężki orzech do zgryzienia mogą mieć małżonkowie, którzy składają wspólne zeznanie za 2010 r. Muszą się porozumieć, komu przekażą swoje wsparcie.

Jest jednak wielu podatników, którzy za 2010 r. będą składać dwa lub więcej zeznań. Oni są w lepszej sytuacji i mogą przekazać 1 proc. tylu organizacjom, ile wypełniają druków PIT.

przykład

Pani Agata składa za 2010 r. PIT-37, w którym wykazuje dochody z umowy o pracę, oraz PIT-38, w którym rozlicza kwotę ze sprzedaży akcji.

Poza tym musi złożyć do końca kwietnia PIT-39, ponieważ w 2010 r. sprzedała mieszkanie. W każdym z tych formularzy może wskazać inną organizację, na której konto urząd skarbowy przeleje pieniądze.

Niestety, nie wszyscy podatnicy mogą przekazać 1 proc. podatku na cele pożytku publicznego. Problem ten dotyczy pracowników rozliczanych przez zakład pracy, ale przede wszystkim emerytów i rencistów. To ta grupa korzysta najczęściej z rozliczenia przez płatnika, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Trochę statystyk

Według danych Ministerstwa Finansów za 2009 r. 5,8 mln osób zostało rozliczonych przez płatników, z tego: prawie 5,5 mln przez organy rentowe, a prawie 400 tys. przez zakłady pracy. Dla porównania: blisko 19 mln osób złożyło PIT samodzielnie w urzędach skarbowych.

Więcej w poradniku

»

Jak przekazać 1 proc. podatku

Zobacz też:

» Roczne rozliczenie podatkowe » Ulgi i odliczenia » Darowizny na organizacje pożytku
» Podatek dochodowy » PIT 2010

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku