Organizacje pożytku publicznego ucieszy zapewne wiadomość, że krócej będą czekać na pieniądze podatników. Znowelizowane przepisy ustawy o PIT przewidują nowe regulacje dotyczące daty przekazywania 1 proc. Zapisano w nich, iż urząd skarbowy przeleje pieniądze na konto wskazanej przez podatnika instytucji w terminie od maja do lipca następnego roku. Wcześniej przepisy przewidywały, że ma to zrobić w lipcu lub w sierpniu. Nie zmieni się natomiast zasada, zgodnie z którą kwota wskazana przez podatnika zostanie pomniejszona o koszt przelewu bankowego.
Urząd uwzględni korektę
Zdarza się, że podatnik już po złożeniu zeznania orientuje się, że popełnił w nim błąd. Przepisy dają w takich przypadkach aż pięć lat na skorygowanie deklaracji, licząc od końca roku, w którym została ona złożona. Deklarację PIT za 2010 r. można więc korygować aż do końca 2016 r. Nie oznacza to jednak, że jeśli ktoś zawyżył swoje dochody lub nie uwzględnił jakiejś ich części, to powinien czekać aż tyle, by wprowadzić niezbędne poprawki.
Darczyńcy powinni pamiętać, że przekazywana przez nich kwota stanowi 1 proc. podatku należnego. Oznacza to, że jeśli błędnie obliczą swoje zobowiązanie wobec fiskusa i skorygują zeznanie podatkowe, wpłynie to również na kwotę darowizny. Przepisy wychodzą naprzeciw osobom, które szybko naprawią swój błąd. Tak jak w poprzednich latach urząd skarbowy weźmie jednak pod uwagę kwotę podatku wynikającą z korekty. Czasu na wprowadzenie poprawek jest jednak mniej niż rok wcześniej. Wynika to ze znowelizowanej ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, która wprowadziła też zmiany w ustawie o PIT.
Nowe przepisy mówią, że urząd weźmie pod uwagę kwotę wynikającą z korekty zeznania, jeśli zostanie ona dokonana w ciągu miesiąca.
Tymczasem w poprzednim roku przepisy przewidywały na to dwa miesiące.