- dyplomowanych bibliotekarzy oraz dyplomowanych pracowników dokumentacji i informacji naukowej (starszy kustosz dyplomowany, starszy dokumentalista dyplomowany, kustosz dyplomowany, dokumentalista dyplomowany, adiunkt biblioteczny, adiunkt dokumentacji i informacji naukowej, asystent biblioteczny, asystent dokumentacji i informacji naukowej).
Nauczyciele akademiccy mogą uzyskać wcześniejszą emeryturę niezależnie od tego, czy są zatrudnieni na podstawie mianowania czy też w ramach umowy o pracę.
Liczy się praca
Warunki uzyskania wcześniejszej emerytury przez omawianą grupę zawodową zostały określone w art. 267 ustawy. Na podstawie tego przepisu nauczyciel akademicki urodzony przed 31 grudnia 1948 r. może na swój wniosek przejść na emeryturę, jeżeli ukończył 60 lat i przepracował 30 lat, w tym 20 lat w szkolnictwie lub instytucjach naukowych.
Pojęcie „przepracował” należy rozumieć szeroko. Oznacza to, że wystarczy 30-letni staż ubezpieczeniowy ustalony z okresów składkowych, nieskładkowych i ewentualnie okresów rolnych na zasadach przewidzianych dla emerytury w powszechnym wieku emerytalnym.
Korzystne dla ubezpieczonych rozwiązanie zostało również przyjęte przy ustalaniu 20-letniego okresu pracy w szkolnictwie i instytucjach naukowych. ZUS uwzględnia do tego stażu nie tylko pracę na uczelni czy w instytucjach naukowych, ale również pracę nauczycielską w rozumieniu Karty nauczyciela.
W ten sposób zyskują osoby, które najpierw przez pewien czas uczyły w szkole (np. w liceum), a następnie zatrudniły się jako wykładowcy na uczelni. Należy natomiast podkreślić, że takie zsumowanie okresów nie jest możliwe przy ustalaniu uprawnień do emerytury nauczycielskiej przysługującej na podstawie Karty nauczyciela.