O tym, że USA poważnie traktują związki polityki z muzyką, świadczy ustawa podpisana przez prezydenta Joe Bidena „Peace Through Music Diplomacy Act” (Pokój poprzez dyplomację muzyczną). A szczegóły inicjatywy globalnej dyplomacji muzycznej, jak nazywa się nowy program, sekretarz stanu Antony Blinken przedstawił na konferencji w Waszyngtonie.
Na dowód, że Antony Blinken sam też traktuje poważnie i muzykę, i politykę, na spotkaniu wziął do ręki gitarę elektryczną, by zagrać i zaśpiewać stary standard bluesowy Muddy’ego Watersa „Hoochie Coochie Man”.
Czytaj więcej
Jeden z największych saksofonistów, kompozytorów i bandleaderów w historii jazzu Wayne Shorter zmarł 2 marca 2023 r. w Los Angeles. Miał 89 lat, wyznawał buddyzm.
Partnerem władz w dyplomacji muzycznej jest m.in. Amerykańska Akademia Fonograficzna w świecie znana głównie dzięki przyznawaniu nagrody Grammy. Teraz we współpracy z Departamentem Stanu od jesieni 2024 roku będzie prowadzić tzw. amerykański program mentorski. Ma on polegać na zapraszaniu profesjonalnych muzyków z różnych krajów na organizowane w USA zajęcia doskonalące ich umiejętności.
Ważną częścią tej dyplomacji mają być oczywiście występy artystyczne. Już w październiku do Jordanii uda się Herbie Hancock z zespołem i Dee Dee Bridgewater (z okazji 60. rocznicy trasy koncertowej orkiestry Duke’a Ellingtona). Herbie Hancock pojedzie też do Arabii Saudyjskiej, aby zrealizować program Arts Envoy. To pierwsze tego typu wspólne przedsięwzięcie USA i Arabii Saudyjskiej. A w listopadzie Orkiestra Filadelfijska odbędzie tournée po Chinach dla uczczenia 50-lecia trasy koncertowej, jaką ten zespół odbył tam w 1973 roku