Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych trafił do uzgodnień międzyresortowych. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2020 r.
Z projektu wynika, że zachętą dla funkcjonariuszy do pozostania w służbie - mimo uzyskania prawa do przejścia na emeryturę i pobierania świadczeń emerytalnych - będzie świadczenie motywacyjne. Jego wysokość zależeć będzie od wysługi lat. Funkcjonariusz ze stażem powyżej 25 lat, ale nie więcej niż 28 lat i 6 miesięcy, dostanie 1.500 zł miesięcznie, a funkcjonariusz z wyższym stażem niż 28 lat i 6 miesięcy - 2.500 zł. Dodatki otrzymywaliby funkcjonariusze, którzy przejdą opiniowanie służbowe i przełożeni rekomendują ich jako przydatnych w służbie. Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapewniał jednak, że nie będzie to dodatek elitarny.
Świadczenie motywacyjne nie będzie składnikiem uposażenia lub dodatku do uposażenia i tym samym nie będzie wliczane do podstawy wymiaru emerytury. Nie będzie wliczane również do podstawy obliczania nagrody jubileuszowej i odprawy w związku ze zwolnieniem ze służby. Dodatek motywacyjny będzie też obniżany na czas przebywania funkcjonariusza na zwolnieniu lekarskim, analogicznie jak uposażenie za czas choroby - do wysokości 80 proc.
Ekwiwalent za urlop po nowemu
Projekt reguluje też długo oczekiwaną przez funkcjonariuszy kwestię wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, która była przedmiotem celem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 października 2018 roku, sygn. K 7/15. TK orzekł, że art. 115a ustawy o Policji jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim ustala wysokość ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego w wymiarze 1/30 części miesięcznego uposażenia. Projektowane przepisy mają ten wyrok realizować.
Czytaj też: Mundurowi bez ekwiwalentu za niewykorzystany urlop dla odchodzących na emeryturę