Przejściowo ma na nim nadawać TVP (trzy swoje kanały: TVP1, TVP2 i TVP Info) oraz - nieprzejściowo - nowi gracze na rynku naziemnej telewizji (w ramach konsultacji chęć stworzenia kanałów do tego pakietu kanałów zgłosiły np. ATM Grupa, operatorzy kablowi czy Kino Polska).
Problemem jest jednak w przypadku tego pakietu zagrożenie patem proceduralnym, który już raz uniemożliwił start pierwszego pakietu na początku całego procesu. Polskie prawo nie przewiduje bowiem wybierania odpowiedzialnego za dosył stacji technicznego operatora wspólnie przez spółkę taką jak TVP (obowiązuje ją ustawa o zamówieniach publicznych) i firmy prywatne.
- Przyzwyczailiśmy się już, że termin wyłączenia analogowego nadawania naziemnego w Polsce w 2012 roku sugerowanym przez Unię Europejską jest nierealny, nieaktualny jest też plan opracowany przez międzyresortowy zespół ds. cyfryzacji - mówił Witold Graboś z KRRiT.
Jak dodaje, trzeci cyfrowy pakiet kanałów zwierający wyłącznie stacje TVP właśnie rusza, działa już też w części drugi pakiet z kanałami TVN, Polsatu, TV Puls i TV4.
- Istotą problemu jest teraz zagospodarowanie tzw. pierwszego multipleksu - dodaje Graboś.