Między jesienią tego roku a jesienią 2011 jak dotąd przybyło najwięcej – 329 – takich stacji. Łącznie jest ich już dziś w Europie 941 – to o prawie 54 proc. więcej niż rok wcześniej.
To odzwierciedla gotowość płacenia przez widzów za tego rodzaju kanały. Choć na rynku coraz więcej mówi się o widzach odcinających dostęp do płatnej telewizji, z badań GfK wynika, że ci, którzy mimo wszystkich przemian zachodzących na rynku, zwiększali w ostatnim czasie swoje płatne pakiety, to głównie m.in. miłośnicy kanałów w wysokiej rozdzielczości (HD). Aż 41 proc. osób przebadanych przez GfK przyznawało, że bez oporów płaci za kanały HD.
– Najwięcej stacji HD oferują telewizje satelitarne i kablowe, ale ich oferta jest już także znacząca u operatorów IPTV. W ramach naziemnej telewizji cyfrowej w październiku tego roku nadawano 116 stacji HD (płatnych i darmowych). Najwięcej?było wśród tych ostatnich ogólnotematycznych stacji publicznych i kanałów prywatnych – podaje Europejskie Obserwatorium Audiowizualne analizujące telewizyjny rynek na zlecenie Komisji Europejskiej.
215 kanałów to liczba stacji sportowych nadających w Europie w jakości HD. Jest ich najwięcej.
W Polsce w ramach naziemnej telewizji cyfrowej przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012 w HD zaczęły być nadawane kanały TVP 1 i TVP 2.