"Winamp i związane z nim usługi sieciowe przestaną być dostępne 20 grudnia 2013" - taki komunikat można było przeczytać na oficjalnej stronie programu.

Jeden z jego twórców, Tom Pepper pożegnał się nawet z użytkownikami Winampa za pomocą serwisu Reddit: "Chciałem podziękować wszystkim za wspieranie nas przez tyle lat. O ile przestaliśmy współpracować z Nullsoft gdzieś w okolicach roku 2000, to nadal nieprawdopodobne co użytkownicy winampa zrobili dla muzyki i dla nas. Naszym jedynym celem było stworzenie narzędzia, którego chcielibyśmy używać sami. Nadal będę pracował w branży, więc wznieśmy toast za następne wspaniałe pomysły do zrealizowania!"

Komunikat z oficjalnej strony zniknął, a Winamp.com i jego usługi nadal działają.

Kultowy odtwarzacz plików multimedialnych oraz związane z nim usługi miały zostać po ponad 16 latach funkcjonowania zamknięte. Pod koniec listopada udostępniono nowe wydanie aplikacji, które miało być ostatnim. 20 grudnia miała zostać zamknięta popularna usługa Shoutcast, dzięki której za pośrednictwem Internetu można słuchać ponad 50 000 mniej lub bardziej oficjalnych stacji radiowych. Termin minął, jednak nic się nie zmieniło.

Portal TechCrunch poinformował, że AOL, właściciel marki Winamp, niemal sfinalizował jej przejęcie przez bliżej nieokreślonego nabywcę, jednak, jak podaje, zakupienie Winampa miał rozważać m.in.  Microsoft. AOL do tej pory nie skomentował medialnych doniesień.

Eddy Richman, członek ekipy odpowiedzialnej za Winampa napisał na Twitterze, że nie może obecnie na razie niczego powiedzieć. Zapowiedział, że ewentualny komunikat zostanie wydany poprzez oficjalny kanał projektu Winamp.

@JCalNeowin

Sorry, I can't say right now, but something is obv. happening ;) I'll tweet any news updates via the

@winamp

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

account, if/when.

Fani Winampa zwrócili się do AOL z prośbą, by serwis mógł działać dalej. W ciągu niecałego miesiąca zebrano pod petycją 46 tys. podpisów.

Winamp generował zyski na poziomie sześciu milionów dolarów rocznie.

Konkurencja Winampa, Spotify, tak jak zapowiedziała, zaprezentowała swój odtwarzacz mp3 o nazwie Spotiamp (Lightweight Spotify player - Winamp® style). Na oficjalnej stronie aplikacji można przeczytać, że powstała "ku pamięci" najsłynniejszego programu do odtwarzania mp3. Aplikacja imituje interfejs użytkownika Winampa, ale jednocześnie pozwala użytkownikom usługi Spotify logować się na swoje konta, aby móc strumieniowo odtwarzać muzykę. Spotiamp obsługuje także wtyczki graficzne Winampa oraz udostępnia wbudowany serwer Shoutcast.