Dotychczas na liście takich wydarzeń, jaka zawiera ustawa o radiofonii i telewizji znajdowały się: letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie; półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej oraz wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.

W tym roku lista ta została przez Krajową radę Radiofonii i Telewizji poszerzona o mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne; zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce, półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym; zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich; zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet, Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.

Jak podaje KRRiT w komunikacie, Komisja Europejska po analizie polskiej listy ważnych wydarzeń oraz krajowych regulacji prawnych dotyczących transmisji z ważnych wydarzeń potwierdziła zgodność polskiej listy z prawem Unii Europejskiej. - Po wejściu w życie przepisów, transmisje telewizyjne wymienionych wydarzeń [...] a co za tym idzie prawa odbiorców, zostaną objęte ochroną prawną na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Zgodnie z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji bezpośrednia transmisja telewizyjna z ważnych wydarzeń może być nadana, co do zasady, tylko w programie ogólnokrajowym dostępnym w całości bez opłaty – podała KRRiT.

Rozporządzenie KRRiT zostało przyjęte 17 listopada po tym, jak 7 listopada pozytywną opinie o polskiej liście ważnych wydarzeń przyjął Komitet Kontaktowy ds. dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych. - Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie dwunastu miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej – podała KRRiT.