Agora wprowadziła na swoich witrynach możliwość oglądania filmów przez Internet, czyli tak zwanego wideo na żądanie (VoD), po ściągnięciu na komputer aplikacji internetowej.
- Wersja testowa serwisu [link=http://www.waszefilmy.gazeta.pl" target="_blank]waszefilmy.gazeta.pl[/link] wystartowała 23 grudnia 2009 r. Gazeta.pl jest partnerem strategicznym serwisu stworzonego przez firmę VOweb.
Jako partner strategiczny nie tylko wspieramy rozwój serwisu na polskim rynku, ale również uzyskaliśmy prawo do sprzedaży reklam - mówi Urszula Strych, rzeczniczka Agory.
Inwestowanie w internetowe VoD to teraz bardzo powszechny ruch w firmach mediowych. W platformę Ipla, która od grudnia w ramach VoD udostępnia ok. sto filmów z wielkich wytwórni hollywoodzkich właściciel Polsatu, Zygmunt Solorz-Żak, zainwestował już co najmniej kilka milionów złotych. Projekt ma stać się rentowny na przełomie 2010 i 2011 roku. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" uruchomienie serwisu VoD w I kwartale 2010 roku zapowiedział też Łukasz Wejchert, prezes Onetu i wiceprezes TVN ds. online.
Do Internetu filmy wprowadza coraz więcej dużych wytwórni filmowych, które w poprzednich latach nie były przekonane do takiego rozwiązania. Powodem były m.in. kwestie takiego zabezpieczenia filmów, by nie było możliwe wykradanie ich z Internetu. Impas został jednak przełamany - w USA w tym roku w sieci ruszył Epix ogromna baza ponad 15 tys. filmów założona przez Viacom, Paramount, Metro-Goldwyn-Mayer Studios i Lionsgate, a w Polsce pod koniec października internetowe kino Tvscreen.pl wprowadziło do swojej oferty filmy m.in. Walt Disney Pictures, Touchstone Pictures, Miramax Films i NBC Universal.