Agora przejęła kontrolę nad Radiem Zet

51 proc. udziałów Eurozetu ma wydawca „Gazety Wyborczej” po szybkiej poniedziałkowej transakcji. To jego reakcja na – również dzisiejszą - decyzję sądu apelacyjnego w sporze z urzędem antymonopolowym. Ten rozważa kasację. Mimo tego Agora ma już nowy cel.

Publikacja: 27.02.2023 11:55

Siedziba Agory

Siedziba Agory

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier

W poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok, że Agora, wydawca „Gazety Wyborczej” może przejąć kontrolę nad Eurozetem, nadawcą Radia Zet, potwierdzając wcześniejszy wyrok sądu pierwszej instancji w sporze z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Agora poinformowała o wyroku chwilę po godzinie 10.00, w trakcie sesji na warszawskiej giełdzie. Kurs akcji spółki rośnie dziś o kilka procent. Od początku roku zyskał już prawie 20 proc.

„27 lutego 2023 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie koncentracji polegającej na przejęciu przez Agorę kontroli nad Eurozet sp. z o.o. Zgodnie z Wyrokiem, Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji wyrażający bezwarunkową zgodę na przejęcie przez Agorę kontroli nad Eurozet sp. z o.o. Wyrok jest prawomocny” – podała Agora.

Czytaj więcej

Spór o Radio Zet: Agora wygrywa z UOKiK w I instancji

Zaraz potem notowany na warszawskiej giełdzie medialny sypnął serią komunikatów na temat Eurozetu. W jednym z nich podał, że podjął decyzję iż korzysta z opcji dokupienia udziałów w radiowym nadawcy. W kolejnym, że podpisał umowę i dokupił udziały w Radiu Zet i przejął nad nim kontrolę. Za 11-proc. pakiet Agora zapłaciła spółce SFS Ventures 9,17 mln euro (około 43 mln zł). Wcześniej za 40 proc. koncern zapłacił 131 mln zł.

– Zakup Eurozetu to największa w historii Agory inwestycja w media, zaplanowana i konsekwentnie realizowana przez nas wbrew przeciwnościom – komentuje w informacji prasowej rozesłanej do mediów Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory. – Dzięki połączeniu sił stajemy się drugim największym nadawcą w polskim eterze – dodał też.

Tymczasem UOKiK nie wyklucza złożenia kasacji.

- Po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia i analizie stanowiska Sądu Apelacyjnego Urząd rozważały złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego – poinformowała w odpowiedzi na nasze pytanie rzeczniczka UOKiK, Małgorzata Cieloch.

Agora oszacowała dziś, że od teraz radio stanowi od teraz największy segment jej działalności. Składa się na niego dziewięć rozgłośni o łącznym udziale w słuchalności ponad 26 proc. Co tydzień radiostacji Agory – Złotych Przebojów, Tok FM, słuchać ma 18 mln Polaków. – To jednak nie finał, ale kolejny krok w strategicznym planie Agory, którym jest osiągnięcie pozycji numer 1 na rynku radiowym w Polsce pod względem słuchalności i sprzedaży – zapowiada Bartosz Hojka.

Na Grupę Eurozet obok Radia Zet (numer 2 na rynku radiowym z około 13 proc. udziałem w słuchalności) składają się m.in. Meloradio (19 stacji w 22 miastach), Chillizet, Antyradio, Radio Plus oraz serwisy internetowe, w tym: radiozet.pl, antyradio.pl, chillizet.pl, planeta.pl i radiostacja.pl.

Wg naszych obliczeń w ostatnim kwartale 2022 r. stacje grupy miały 27,1-proc. udział w słuchalności (spadek o 0,7 pkt proc. rok do roku). Największy gracz – Grupa RMF – 35,5 proc.

Agora chce „wkrótce” ogłosić plan działań zmierzających do połączenia sił Grupy Radiowej Agory i Eurozetu. „W pierwszej kolejności będą one dotyczyły zmian organizacyjnych, a także wspólnej oferty handlowej” - podano.

Czytaj więcej

UOKiK zakazał Agorze przejęcia kontroli nad Radiem Zet

Za pierwsze 40 proc. Agora zapłaciła spółce Czech Media Invest 131 mln zł. 60 proc. kupiło wtedy SFS Ventures, której większościowym udziałem jest firma Sourcefabric oferująca rozwiązania typu open source dla mediów, a mniejszościowym - Salvatorska Ventures LCC, spółka należąca do Media Development Investment Fund, funduszu wspieranego przez George’a Sorosa. MDIF wcześniej zainwestował w akcje samej Agory. Ma 11,49 proc. kapitału dającego 8,4 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

W poniedziałek SFS Ventures sprzedał Agorze część swojego pakietu na mocy zawartych i aneksowanych wcześniej umów. Agora, lub wskazany przez nią podmiot trzeci, dysponuje jeszcze opcją, pozwalającą jej kupić pozostałe udziały Eurozetu do 31 lipca 2025 r.

UOKiK zakazał Agorze przejmowania kontroli nad Eurozetem w styczniu 2021 r. po ponad roku analiz. Wniosek spółki w tej sprawie trafił do urzędu w październiku 2019 r.

– Decyzja ta opierała się na przypuszczeniach i abstrakcyjnych hipotezach. W opinii ekspertów od rynku mediów, jak i od ekonomiki koncentracji argumenty Prezesa UOKiK były oderwane od sytuacji rynkowej, a zakaz – zastosowany po raz pierwszy w ciągu 9 lat – wydany został sprzecznie z prawem – komentuje Anna Kryńska-Godlewska z zarządu Agory w komunikacie prasowym.

Czytaj więcej

UOKiK ma zastrzeżenia do przejęcia Radia Zet przez Agorę

– To dlatego dwa lata temu złożyliśmy odwoła nie od tej decyzji i w maju 2022 r. doczekaliśmy się wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w postaci bezwarunkowej zgody na przejęcie Eurozetu. Rozstrzygnięcie to przypieczętował dziś prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego, dając nam – po kilkudziesięciu miesiącach urzędowej i sądowej batalii – możliwość realizacji kluczowych dla spółki planów - dodaje.

- W dniu dzisiejszym Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji w sprawie dotyczącej decyzji ze stycznia 2021 r., w której Prezes UOKiK zakazał koncentracji polegającej na przejęciu spółki Eurozet przez Agorę. Urząd uznał, że w wyniku tej transakcji doszłoby do powstania silnej grupy radiowej i nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej. W maju ubiegłego roku sąd wydał wyrok, w którym zmienił decyzję z zakazu na zgodę na dokonanie koncentracji. Wskazał jednocześnie, że kwestia oceny tej transakcji była bardzo skomplikowana i wbrew stanowisku Agory nie ma podstaw do stwierdzenia, że zaskarżona decyzja została wydana bez podstawy prawnej albo z rażącym naruszeniem prawa – zaznaczyła zaś rzeczniczka UOKiKu.

- Zakaz koncentracji jest wydawany w sytuacji, gdy połączenie przedsiębiorców spowoduje poważne, negatywne skutki dla rynku, a jednocześnie nie jest możliwe uzgodnienie warunków, które w sposób całkowity i satysfakcjonujący eliminowałyby powstałe w wyniku koncentracji zakłócenia konkurencji. Tak było w przypadku koncentracji spółek Agora i Eurozet. W wyniku koncentracji doszłoby do powstania silnej grupy radiowej i nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych – mówił w 2021 r. Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

UOKiK po badaniu rynku stwierdził, że w rękach Agory pozostawałoby ponad 40 proc. częstotliwości radiowych w Poznaniu, Opolu i Aglomeracji Śląskiej. Ponadto, wg urzędu, na niektórych z rynków lokalnych reklamy radiowej procentowy udział połączonego podmiotu byłby bardzo wysoki, np. w Legnicy kształtował się na poziomie 80-100 proc., w Poznaniu na poziomie 40-50 proc., w Zielonej Górze na poziomie 30-40 proc. (zsumowane udziały z 2019 r.). „Tymczasem konkurenci spółki dysponowaliby znacznie mniejszymi udziałami. Miałoby to wpływ na możliwość dostosowania reklam do odbiorców, dzięki czemu spółka uzyskałaby przewagę konkurencyjną nad innymi nadawcami programów lokalnych. W efekcie mogłaby wzmocnić swoją pozycję na lokalnych rynkach reklamy radiowej” – argumentował urząd.

Z kolei na rynku reklamy krajowej w wyniku koncentracji utworzony zostałby podmiot, który miałby tylko jednego mocnego konkurenta, tj. RMF FM. – Powstałaby sytuacja zbliżona do duopolu, co prowadziłoby do marginalizacji pozostałych grup radiowych oraz stacji niezależnych. Dwie duże grupy radiowe mogłyby skutecznie wypierać z rynku pozostałych uczestników, mających zdecydowanie mniejszy udział w rynku i skromniejszą ofertę dla reklamodawców. Skupienie w rękach dwóch przedsiębiorców ok. 70 proc. udziału w rynku nie pozostawiałoby zbyt wiele przestrzeni dla pozostałych, często niewielkich podmiotów, zatem szkody dla rynku i konkurencji byłyby niezwykle poważne – twierdził prezes UOKiKu.

W poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok, że Agora, wydawca „Gazety Wyborczej” może przejąć kontrolę nad Eurozetem, nadawcą Radia Zet, potwierdzając wcześniejszy wyrok sądu pierwszej instancji w sporze z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Agora poinformowała o wyroku chwilę po godzinie 10.00, w trakcie sesji na warszawskiej giełdzie. Kurs akcji spółki rośnie dziś o kilka procent. Od początku roku zyskał już prawie 20 proc.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Nie żyje Tomasz Świderek. Przez lata pisał w „Rz” o telekomunikacji
Media
Masowy protest dziennikarzy w Grecji. „Nie stać nas na utrzymanie rodzin”
Media
Nie żyje założyciel Money.pl Arkadiusz Osiak
Media
Meta oskarżona o cenzurę. Zablokowała linki do gazety i felieton niezależnego dziennikarza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Media
Polska w gronie muzycznych liderów. Głównie dzięki streamingowi