Wyniki i prognozy Agory: czas na 7 lat tłustych

O 2-4 proc. urosnąć mają w tym roku wydatki na reklamę w Polsce, ale frekwencja w kinach będzie nadal niższa o 20 proc. niż w rekordowym 2019 r. – spodziewa się właściciel sieci Helios i „Gazety Wyborczej”. Jakie wyniki sam wypracuje i kiedy pokaże strategię?

Publikacja: 17.03.2023 14:58

Siedziba spółki Agora SA

Siedziba spółki Agora SA

Foto: Fotorzepa/ Krzysztof Skłodowski

Grupa Agora, właściciel sieci kin Helios, Radia Zet i „Gazety Wyborczej” podsumował 2022 rok i przedstawił wstępne plany na najbliższy okres.

- Mamy pomysł na reorganizację firmy, lepszy model zarządzania grupą. Mam poczucie, że po 7 latach chudych zasłużyliśmy na 7 lat tłustych – powiedział w piątek Bartosz Hojka, prezes Agory.

Według niego medialna grupa od 7 lat pozostaje pod presją polityczno-ekonomiczną. Wśród dowodów na to wymienił m.in. brak kampanii informacyjnej państwa nt. COVID-19 w mediach Agory czy decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazującą spółce przejęcia kontroli nad Eurozetem, nadawcą Radia Zet.

To, w jakich kierunkach Agora będzie się rozwijać w kolejnych latach zarząd firmy ma przedstawić za kilka tygodni.

Czytaj więcej

Wyniki i prognozy Agory: kina będą odbudowywać się dłużej

Rynek reklamy w 2023 roku urośnie

W ostatnim kwartale 2022 roku odnotowała 331 mln zł przychodu (spadek o 5,9 proc. rok do roku), 55,3 mln zł zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA, spadek o 15,6 proc. rok do roku), ale jej wynik operacyjny i netto były ujemne. Strata operacyjna medialnego holdingu wyniosła 30,4 mln zł, a strata netto 31,4 mln zł.

O ile EBITDA przebiła oczekiwania biur maklerskich ankietowanych przez PAP o 32 proc. i strata netto jest trochę mniejsza niż oczekiwano, o tyle strata operacyjna jest głębsza o 5 mln zł niż przewidywali analitycy.

Menedżment Agory komentując wyniki zwraca uwagę na zdarzenia jednorazowe, które obniżyły jej rezultaty. Największy wpływ miało tutaj spisanie do zera wartości aktywów segmentu „prasa cyfrowa i drukowana” (43,5 mln zł). W sumie odpisy aktualizujące wartość aktywów grupy wyniosły 47,2 mln zł i obciążyły koszty operacyjne w omawianym kwartale.

Jak zwykle w sprawozdaniach grupa prezentuje szacunki i prognozy dla rynku reklamy oraz rynku kin w Polsce. Według Agory, w 2022 r. w Polsce wydano na reklamę około 11,1 mld zł, o 4,5 proc. więcej niż w 2021 r. Było to zgodne z założeniami zarządu.

Czytaj więcej

Agora przejęła kontrolę nad Radiem Zet

Prognozy spółki, jak powiedział Bartosz Hojka, prezes Agory, są nieco ostrożniejsze niż wcześniej, ponieważ czasy są turbulentne. „Po analizie danych i obserwacji trendów rynkowych zarząd Agory szacuje, że dynamika wydatków na reklamę w Polsce w 2023 r. wyniesie około 2-4 proc.” – spodziewa się teraz zarząd.

„Mimo dużej niepewności dotyczącej skali spowolnienia gospodarczego w kraju, poziomu inflacji i kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw, a także sytuacji w regionie może to nastąpić raczej w zakresie bliższym górnej granicy wskazanego przedziału” - dodano.

Najszybciej rosnąć mają wydatki na reklamę w kinach oraz reklamie zewnętrznej.

Widzowie wolniej wracają do kin

Kina są największym segmentem biznesowym Agory pod względem przychodów.

Wg nowych szacunków grupy, kina w Polsce sprzedały w 2022 r. 42,8 mln biletów, czyli o 47,6 proc. więcej niż w 2021 r. O zbliżonych szacunkach pisaliśmy już na łamach.

W samym czwartym kwartale 2022 r. frekwencja w kinach była natomiast niższa niż rok wcześniej: kina sprzedać miały w tym czasie 11,9 mln biletów, o 19 proc. mniej niż w ostatnim kwartale 2021 r. To efekt słabszego niż rok temu repertuaru – tłumaczy menedżment Agory.

„Z analizy frekwencji na przestrzeni 2022 roku wynika, że liczba widzów w kinach odbudowuje się wolniej niż pierwotnie zakładano” – podała Agora.

Bartosz Hojka mówi wprost, że wyniki kin w czwartym, jak i wcześniej w trzecim kwartale ub.r. były słabsze niż oczekiwano w Agorze.

„Szacujemy, że w 2023 roku frekwencja w kinach będzie niższa o około 20 proc. w porównaniu z rekordowym 2019 rokiem. Ewentualna pełna odbudowa widowni w naszej ocenie nie będzie trwała krócej niż kilka lat” – podał zarząd Agory.

Tomasz Jagiełło, prezes sieci kin Helios, uszczegółowił, że w 2023 r. spodziewa się około 50 mln sprzedanych biletów w polskich kinach, a w Heliosie 12 mln.

Jakie wyniki Agory w 2023 roku

W sprawozdaniu zarząd Agory nie podał precyzyjnych oczekiwań co do wyników finansowych grupy w 2023 r. - Wyniki Grupy Agora w 2023 r., jeśli nie zaskoczą na czarne łabędzie będą lepsze od ubiegłorocznych – powiedział Bartosz Hojka.

- Zamierzamy skupić się przede wszystkim na konsolidacji naszej grupy radiowej z grupą Eurozet. Chcemy poprawić efektywność grupy poprzez wydzielenie do spółek zależnych części przedsiębiorstwa. Będziemy rozwijać ofertę cyfrową – mówił o planach na ten rok.

Wg Hojki, około 40 proc. przychodów wydawnictw grupy pochodzi ze źródeł cyfrowych, w tym subskrypcji treści Wyborcza.pl.

Odpowiedzialny w zarządzie za pion prasowy Wojciech Bartkowiak zapowiedział, że grupa nie będzie się już koncentrować na pozyskiwaniu nowych subskrybentów. – Etap odbijania się od dna mamy za sobą. Nie stawiamy sobie celów liczby subskrybentów wydawnictw cyfrowych. Koncentrujemy się na budowie ARPU – mówił.

Liczba aktywnych subskrypcji treści Wyborcza.pl na koniec grudnia wyniosła 303,7 tys., o 6 proc. więcej rok do roku.

- 2023 r rozpoczął się dla nas dobrze i mogę powiedzieć, że w zasadzie wszystkie segmenty zaskakują pozytywnie. Dynamika reklamy jest większa niż się spodziewaliśmy. Jednak nie wykluczamy turbulencji w kolejnych miesiącach. Zwłaszcza w drugim półroczu – mówił prezes Agory.

Kina mogą się zamykać

Tomasz Jagiełło podał też, że w tym roku frekwencja jest o ponad 20 proc. wyższa niż przed rokiem. Zaznaczył, że nie popada w nadmierny optymizm, ponieważ na wyniki stycznia wpływ miał „Avatar: Istota Wody”, który w sumie zgromadził ponad 3,6 mln widzów.

Helios koncentruje się obecnie na spłacie zadłużenia. W związku z tym ogranicza plany inwestycyjne i w okresie 2-3 lat nie należy spodziewać się powrotu do większych wydatków. W ocenie Jagiełło, na polskim rynku nie potrzeba dodatkowych kin, a jest możliwe, że ich wielkość i liczebność zostanie ograniczona.

- Zamknięcia mogą dotyczyć kin, które „stabilnie stracą szansę na bycie dochodowym”. Takich kin w Polsce trochę może być. Na dzisiaj nie jestem gotowy, aby powiedzieć, że Helios jakieś konkretne kino zamierza zamknąć - powiedział Tomasz Jagiełło.

W sprawozdaniu finansowym grupy przypomniano też, że finalizowane są prace nad perspektywą strategiczną dla całej Grupy Agora, bez podawania kierunków zmian.

Strategiczne kierunki za kilka tygodni

Bartosz Hojka sprecyzował, że po nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu przerwanym do 27 marca zarząd przedstawi plan dla grupy na najbliższe lata. - W ciągu najbliższych tygodni mogą spodziewać się państwo głównych kierunków dla grupy Agora w najbliższych latach – powiedział Bartosz Hojka.

- Mamy pomysł na reorganizację firmy i lepszy model zarządzania grupą. Mam poczucie, że po 7 latach chudych zasłużyliśmy na 7 lat tłustych – stwierdził też prezes Agory.

Wg niego od 7 lat grupa pozostaje pod presją polityczno-ekonomiczną.

Trwające NWZ Agory decyduje o wydzieleniu zorganizowanych części przedsiębiorstwa, w tym przede wszystkim książkowego Wydawnictwa Agora, portalu Gazeta.pl i „Gazety Wyborczej” - do osobnych spółek. - Bierzemy pod uwagę pozyskanie mniejszościowych udziałowców dla wydzielanych pionów. Byłoby pewnie dla nich korzystne pozyskanie inwestorów lub partnerów biznesowych, aby zrealizować cele rozwoju – powiedział Bartosz Hojka.

W całym 2022 roku Grupa Agory uzyskała 1,1 mld zł przychodu, o 15,2 proc. więcej niż przed rokiem. Miała 139 mln zł EBITDA wg MSSF16 (wzrost o 12 proc. rok do roku), ale tylko 48,5 mln zł EBITDA (spadek o 34,3 proc.) wg MSR17 oraz 65 mln zł straty operacyjnej i 106 mln zł straty netto.

W 2023 roku wyniki grupy powiększą się o całkowite przychody i zyski Grupy Eurozet. W minionym roku Eurozet wypracował 217 mln zł przychodu i 39 mln zł zysku netto.

Notowania akcji Agory na warszawskiej giełdzie po publikacji sprawozdania finansowego spadały. O godz. 9.34 za walor płacono 5,65 zł, o 2,92 proc. mniej niż w czwartek. W godzinach popołudniowych spadek pogłębił się.

Grupa Agora, właściciel sieci kin Helios, Radia Zet i „Gazety Wyborczej” podsumował 2022 rok i przedstawił wstępne plany na najbliższy okres.

- Mamy pomysł na reorganizację firmy, lepszy model zarządzania grupą. Mam poczucie, że po 7 latach chudych zasłużyliśmy na 7 lat tłustych – powiedział w piątek Bartosz Hojka, prezes Agory.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Bruksela uznaje platformę porno za VLOP i… każe chronić nieletnich i ujawnić reklamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Media
Oferty naciągaczy zalewają Polskę. „Króluje” Facebook
Media
Satelitarna telewizja do lamusa? Tak radzą sobie największe platformy w Polsce
Media
Nadużycia w Biełsacie? TVP zawiadamia prokuraturę. Romaszewska: ubeckie metody
Media
Z big techami da się walczyć. Czy dojdzie do pozwów zbiorowych nad Wisłą?