[b]Cyfrowy Polsat jest jeszcze zainteresowany rozwijaniem się poprzez przejmowanie konkurencji, jeśli będzie taka możliwość? [/b]
Nie jestem wróżką. Potem państwo piszecie rzeczy, które są bardziej wizją niż rzeczywistością, a rynek to przyjmuje jako fakt i robi się sensacja. Ale jednym z powodów, dla którego upubliczniłem Cyfrowy Polsat, była chęć bycia przygotowanym do konsolidowania rynku. Poza tym trzeba o to pytać zarząd tej spółki.
[b]Czy będzie pan sprzedawał nowe akcje wyemitowane przez Cyfrowy Polsat w 2010 roku dla pana i Heronima Ruty? [/b]
Na razie nie planuję.
Kiedy spodziewa się pan finalizacji porozumienia z udziałowcami [b]PTC, operatora Ery? [/b]
Na styczeń planowana jest realizacja zapisów porozumienia kończącego spór o Erę. Będę wtedy też właścicielem zdrowego Elektrimu.
[b]Legenda polskiej giełdy, Elektrim, wróci na giełdę? [/b]
Za wcześnie dziś mówić o konkretnych planach, jest wiele możliwości. Dopiero uprawomocniło się postanowienie sądu o umorzeniu postępowania upadłościowego.
[b]Jest pan też akcjonariuszem Biotonu, który kontroluje Ryszard Krauze. Będzie pan inwestować jeszcze w tę firmę? [/b]
Mam w co inwestować. Telekomunikacja wymaga ogromnych nakładów.
[b]Pytamy, bo branża widzi w panu jednego z niewielu inwestorów, którzy mogą w najbliższym czasie stać się partnerem dla Skarbu Państwa przy prywatyzacji państwowych spółek. [/b]
Skąd takie pomysły? Nie przeceniajcie mnie, nadal działam ostrożnie. Kiedy widzę, że jestem w stanie coś spłacić, to w to wchodzę, ale jeżeli mam jakieś wątpliwości, wolę działać ostrożnie. Nigdy dotąd nie brałem kredytów. Już samo to, że się na to zdecydowałem, to dla mnie istotny krok. Obawiałbym się kolejnych zobowiązań finansowych.
[b]A ma pan jeszcze na myśli, jako inwestor, jakieś inne branże? [/b]
Nie. Będę rozwijał segment medialno-telekomunikacyjny, one się ze sobą łączą. Kiedyś na rynku pokutowała taka teza, że dobrze mieć drugą gałąź działalności, na wypadek gdyby pierwsza się nie powiodła. Okazało się jednak, że to nie tak, nie da się prowadzić dobrze wielu biznesów w różnych branżach.
[ramka] [b]CV[/b]
Zygmunt Solorz-Żak jest jednym z najbogatszych Polaków, jego majątek „Forbes” wycenił w 2010 roku na 6,2 mld zł, „Wprost” w swoim zestawieniu szacuje wyżej, bo na 6,6 mld zł. Miliarder, który w tym roku skończy 55 lat, jest głównym właścicielem telewizji Polsat i notowanego na GPW Cyfrowego Polsatu. Ma udziały w producenckiej ATM Grupie, jest też głównym udziałowcem Elektrimu, a poprzez tę spółkę – połowy udziałów w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Ma udziały w Biotonie, należą do niego także PTE Polsat, Invest Bank oraz Polisa Życie.[/ramka]