Konsultacje w sprawie uruchomienia cyfrowej radiofonii naziemnej w Polsce zostały wydłużone i potrawa ją jeszcze około tygodnia, bo KRRiT ma sygnały, że chce w nich zabrać głos coraz więcej podmiotów. W pierwotnym terminie (do 20 grudnia 2011 r.) wypowiedziało się 21 firm, instytucji i osób. O wydłużenie terminu wnioskowali wtedy wspólnie najwięksi nadawcy komercyjni: grupy - Agora, Eurozet, RMF i Time (właściciel sieci Eska).
– Te grupy złożyły już wspólne stanowisko, które nie do końca jest odpowiedzią na zawarte przez nas pytania, a raczej ocenia sytuację cyfrowego radia naziemnego w Europie. Nadal czekamy na kolejne głosy, bo mieliśmy sygnały, że nadejdą – mówi Krystyna Rosłan-Kuhn, ekspertka KRRiT. Chęć zabrania głosu sygnalizowało też Porozumienie Nadawców Lokalnych oraz właściciele sieci radiowej Plus.
Już ze wstępnych oględzin dokumentów wynika, że nie wszyscy nadawcy są tak samo zainteresowani tym procesem. – Poza wspólną wypowiedzią największych nadawców komercyjnych wypowiedzi były raczej entuzjastyczne – takie opinie przekazało wiele rozgłośni regionalnych, dla których byłaby to szansa na zwiększenie zasięgu – mówi Rosłan-Kuhn. Najwięksi nadawcy mają już jednak najszersze – ogólnopolskie lub ponadregionalne – zasięgi dla swoich stacji. Wprowadzenie w Polsce cyfrowego radia naziemnego dałoby dodatkowym stacjom szanse na nadawanie na terenie całego kraju (obecnie mają taka możliwość tylko cztery programy Polskiego Radia, RMF FM, Radio Zet i Radio Maryja). Dlatego branża będzie tu pewnie podzielona. Trwają konsultacje, ale cyfrowego radia, w przeciwieństwie do telewizji naziemnej, wprowadzać w Polsce nie musimy.
Na świecie usługa działa już np. w Stanach Zjednoczonych, a w Europie: m.in. w Wielkiej Brytanii (tam zasięg tej usługi to 40 proc. gospodarstw domowych), Szwajcarii, Holandii, Francji, Danii i Norwegii. Jak prognozowała firma ABI Research, na całym świecie w 2015 roku radio w ten sposób będzie odbierać na świecie 200 mln ludzi. Przyczyni się do tego popularyzacja smartfonów, które będą miały tunery zdolne do dobierania takiego sygnału.