04:43
13.11.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 628
00:11
13.11.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:34
12.11.2023

Zełenski: Ukraińska tarcza powietrzna jest już mocniejsza niż w zeszłym roku

- Nie możemy mówić o wszystkim otwarcie, ale ukraińska tarcza powietrzna jest już silniejsza niż w zeszłym roku. Ma różne możliwości, ale nie chroni jeszcze w pełni całego terytorium. Pracujemy nad tym, aby była jeszcze silniejsza - powiedział prezydent Ukrainy.

23:08
12.11.2023

W Czechach wszczęto prawie 400 dochodzeń w sprawie publicznego poparcia dla wojny Rosji z Ukrainą 

Republika Czeska wszczęła 384 dochodzenia karne w sprawie publicznego poparcia dla wojny Rosji przeciwko Ukrainie - poinformował rzecznik policji Ondrej Moravcik.

Czeska policja monitoruje również podobną aktywność publiczną w związku z atakiem terrorystycznym Hamasu na Izrael. 

22:21
12.11.2023

Syn Prigożyna stanął na czele Grupy Wagnera

„Wziąłem na siebie dowództwo Wagnera. (…) Oprócz mnie nie ma kto kontynuować dzieła mojego ojca” – napisał syn na swoim koncie w sieci społecznościowej Telegram. Wpis jednak został szybko skasowany.

Czytaj więcej

Syn Prigożyna dostał część najemników w spadku
22:05
12.11.2023

Jermak: Ukraińska delegacja wylądowała w USA, aby omówić obronę i współpracę 

Ukraińska delegacja pod przewodnictwem minister gospodarki Julii Swyrydenko przybyła do USA- poinformował szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak.

Yermak, który jest również członkiem ukraińskiej delegacji, planuje wziąć udział w spotkaniach w Białym Domu, Kongresie, think tankach i porozmawiać z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

"Formuła pokojowa prezydenta Zełenskiego, wzmocnienie obrony Ukrainy, kompleksowa współpraca i wiele innych ważnych tematów" znajdą się w porządku obrad - zapowiedział.

21:05
12.11.2023

Ukraiński minister: Jeśli Rosja odetnie nam prąd, rzucimy na kolana jej ropę i gaz

- Jeśli Rosja ponownie zacznie systematycznie atakować ukraiński system energetyczny, odpowiedzią może być atak na rosyjski przemysł naftowy i gazowy, który jest głównym motorem gospodarki kraju agresora - zapowiedział minister energetyki Herman Hałuszczenko w wywiadzie dla Politico.

-Odpowiedzielibyśmy na atak (Rosji - red.) takim samym działaniem, atakując ich infrastrukturę - mówił.

20:17
12.11.2023

Zełenski: Rosja przygotowuje się do zimy. Musimy skupić się na obronie i reagowaniu 

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja może zwiększyć liczbę ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną, a Ukraina powinna skupić się na obronie i reagowaniu na działania terrorystów.

- Mamy już prawie połowę listopada i musimy być przygotowani na to, że wróg może zwiększyć liczbę ataków z wykorzystaniem dronów i rakiet na naszą infrastrukturę - mówił.

-Rosja przygotowuje się do zimy. A tutaj, na Ukrainie, cała uwaga powinna być skupiona na obronie, na reagowaniu na terrorystów, na wszystkim, co Ukraina może zrobić, aby ułatwić naszym ludziom przetrwanie tej zimy i zwiększyć możliwości naszych żołnierzy - dodał.

19:48
12.11.2023

Finlandia odnotowuje wzrost prób wjazdu z Rosji bez niezbędnych dokumentów 

W ostatnich miesiącach w Finlandii odnotowano duży wzrost prób wjazdu do kraju bez dokumentów upoważniających do przekroczenia granicy.

Od sierpnia 91 osób bez dokumentów próbowało wjechać do Finlandii przez wschodnią granicę. Byli to obywatele państw trzecich, którzy wykorzystali Rosję jako kraj tranzytowy. Ubiegali się o azyl w Finlandii.

Według Straży Granicznej ludzie celowo wjeżdżają do Finlandii bez niezbędnych dokumentów, a za tym procederem prawdopodobnie stoi międzynarodowa grupa przestępcza.

19:10
12.11.2023

Eksplozje w Charkowie

Rosjanie w niedzielę wieczorem przeprowadzili nalot na Charków. Po godzinie 19 w mieście rozbrzmiały syreny alarmowe. 

Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców, by pozostali w schronach.

18:20
12.11.2023

Węgrzy odpowiedzą, czy chcą Ukrainy w UE

Konsultacje z obywatelami w sprawie przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej zapowiedział rząd Węgier.

Czytaj więcej

Węgierski rząd zapyta obywateli, czy chcą przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej
17:40
12.11.2023

Ukraiński wywiad wojskowy: W wyniku eksplozji w Melitopolu zginęli rosyjscy oficerowie

Potężna eksplozja w jednej z kwater rosyjskiego wojska w okupowanym przez Rosję mieście Melitopol zabiła co najmniej trzech rosyjskich oficerów - poinformował ukraiński wywiad wojskowy.

Wybuch był "akcją odwetową" przeprowadzoną przez "przedstawicieli lokalnego ruchu oporu".

16:51
12.11.2023

Niemcy podwoją pomoc wojskową dla Ukrainy

Koalicja rządząca kanclerza Niemiec Olafa Scholza uzgodniła podwojenie pomocy wojskowej dla Ukrainy w przyszłym roku do 8 mld euro - informuje agencja Reutera

16:32
12.11.2023

Ostrzał obwodu chersońskiego. Nie żyje 64-letni mężczyzna

Administracja wojskowa w Chersoniu poinformowała, że mężczyzna-cywil był na podwórku przed swoim domem, gdy doszło do rosyjskiego ostrzału.

Rosjanie prowadzą intensywny ostrzał okolic Chersonia ze wschodniego brzegu Dniepru. 

15:47
12.11.2023

Były sekretarz generalny NATO sugeruje, że Ukraina powinna dołączyć do Sojuszu bez okupowanych terytoriów 

Anders Fogh Rasmussen zaproponował, aby Ukraina dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego bez terytoriów tymczasowo okupowanych przez Rosję..

- Nadszedł czas, aby zrobić kolejny krok i zaprosić Ukrainę do NATO. Potrzebujemy nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa z Ukrainą w centrum NATO - powiedział Rasmussen.

Uważa on, że taki plan członkostwa Ukrainy w NATO "nie symbolizowałby zamrożenia konfliktu z Rosją, ale zamiast tego oznaczałby determinację, aby ostrzec Rosję, że nie może zapobiec przystąpieniu Ukrainy do Sojuszu".

Czytaj więcej

Były sekretarz generalny NATO: Przyjąć Ukrainę do NATO bez terytoriów okupowanych przez Rosję
15:00
12.11.2023

Ukraina zwiększyła eksport zboża przez Morze Czarne

W ostatnim tygodniu liczba wagonów ze zbożem udających się do portów w okolicach Odessy wzrosła o 26 proc.

Czytaj więcej

Więcej zboża wypływa z Ukrainy
14:48
12.11.2023

Rosyjski cybergang ujawnia dane Boeinga

W końcu października hakerzy oświadczyli, że uzyskali „ogromną ilość” wrażliwych danych od Boeinga i umieszczą je Internecie, jeśli firma nie zapłaci okupu do 2 listopada. Amerykanie nie poddali się szantażowi.

Czytaj więcej

Rosyjscy hakerzy spełnili groźby. Dane Boeinga ujawnione
14:27
12.11.2023

Brytyjski wywiad: Rosja próbuje zasymilować Grupę Wagnera

Z końcem października w strukturę dowodzenia Gwardii Rosyjskiej włączono duże oddziały najemników Wagnera pod dowództwem Pawła Prigożyna, syna zmarłego w sierpniu właściciela grupy Jewgienija Prigożyna - poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony, powołując się na dane wywiadowcze. Jednocześnie 1 listopada 2023 r. szef władz Czeczenii Ramzan Kadyrow poinformował, że medycy z Wagnera dołączyli do czeczeńskiego oddziału specjalnego „Achmat”. Wcześniej, pod koniec października, Kadyrow podał, że do „Achmatu” dołączono już 170 byłych bojowników tej grupy. „Państwo rosyjskie sprawuje obecnie bardziej bezpośrednią kontrolę nad działalnością Grupy Wagnera i jej byłego personelu po buncie w lipcu tego roku i późniejszej śmierci kierownictwa grupy w sierpniu 2023 roku” – podsumowało brytyjskie ministerstwo.

14:05
12.11.2023

Gen. Syrski wizytował wojska w okolicy Bachmutu

Gen. Ołeksandr Syrski, dowódca wschodniego zgrupowania ukraińskiego wojska, złożył wizytę w jednostkach wojskowych realizujących misje bojowe w rejonie Bachmutu i Łymana. „Na miejscu analizowaliśmy możliwości dalszych działań, sposoby zwiększenia efektywności wykorzystania bojowego naszych żołnierzy” – czytamy w komunikacie, opublikowanym na koncie wojskowego na Telegramie. Syrski sprawdzał też postępy w szkoleniu jednostek wojskowych i jednostek w których przywracana jest zdolność bojowa.

13:41
12.11.2023

Organizator akcji „Terenówki na front” z wyróżnieniem Instytutu Wolności

Mateusz „Exen” Wodziński od wybuchu wojny na Ukrainie zbiera pieniądze, kupuje, remontuje i dostarcza na front samochody terenowe dla walczących żołnierzy. Do tej pory kupił już 200 pojazdów i razem pomagającymi mu z wolontariuszami osobiście dostarczał je na front.

Czytaj więcej

Mateusz „Exen” Wodziński Obywatelem Wolności 2023
13:08
12.11.2023

ISW tłumaczy, dlaczego rosyjska armia coraz mocniej polega na piechocie

Armia rosyjska w swoich działaniach w coraz większym stopniu opiera się na atakach frontalnych z wykorzystaniem piechoty ze względu na brak wykwalifikowanego personelu i ogromne straty w sprzęcie wojskowym - twierdzi w niedzielnej analizie amerykański think tank Institute for the Study of War. W raporcie analitycy zwracają uwagę na komentarze rosyjskich blogerów wojskowych, twierdzących np., że „rosyjska praktyka przeprowadzania taktycznych szturmów mających na celu zdobycie ukraińskich umocnionych pozycji w leśnych obszarach Donbasu nie przełoży się na szerszy przełom operacyjny w dowolnym miejscu na froncie”. Autor tej opinii podkreślił, że „nie ma sposobu, aby wyszkolić wystarczającą liczbę rosyjskiego personelu do intensywnych szturmów frontalnych wymaganych do znaczących postępów na Ukrainie”.

Z kolei rosyjski kanał na Telegramie, powiązany ze Specnazem, skarżył się, że poleganie na frontalnych atakach piechoty mocno osłabia jednostki tej formacji, które zostały rozmieszczone na Ukrainie, ponieważ rosyjskie dowództwo podobno wykorzystywało siły Specnazu do frontalnych ataków od początku wojny. „Niektóre rosyjskie źródła są wyraźnie sfrustrowane konsekwencjami niewłaściwego wykorzystania takich jednostek Specnazu” - podkreślono.

12:28
12.11.2023

Na wjazd do Polski czeka 2,5 tys. ciężarówek z Ukrainy

Na granicy polsko-ukraińsko, na trzech punktach kontrolnych, na których ruch jest blokowany przez polskich przewoźników, około 2500 ciężarówek czeka na wyjazd z Polski na Ukrainę - poinformował w ukraińskiej telewizji Andrij Demczenko, rzecznik prasowy Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Według niego kolejka wciąż rośnie. Demczenko wyraził nadzieję, że punkty kontrolne zostaną odblokowane dzięki zaplanowanemu na 13 listopada spotkaniu przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Społecznego, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy z przedstawicielami polskich władz i przewoźników.

11:55
12.11.2023

Na stacji benzynowej w Charkowie doszło do eksplozji

Na jednej ze stacji benzynowej w Charkowie doszło do eksplozji, na miejscu pracują wszystkie niezbędne służby - poinformowała ukraińska policja. „Patrolujący funkcjonariusze jako jedni z pierwszych przybyli na miejsce zdarzenia. Policjanci wraz z innymi służbami udzielają pomocy ofiarom na miejscu, zapewniają swobodny przejazd medykom i ratownikom oraz pilnują terenu” – przekazano w komunikacie. Nie ma na razie doniesień, by eksplozja była związana z rosyjskim atakiem na Ukrainę.

Foto: Національна поліція України

11:15
12.11.2023

Koniec wojny na Ukrainie szansą na demokratyczne przemiany na Białorusi

Jedyna szansa na jakiekolwiek przemiany na Białorusi pojawi się wtedy, gdy trwająca nad Dnieprem wojna będzie dobiegała końca. Wówczas temat Białorusi również powinien być częścią agendy wolnego świata. Białoruska opozycja demokratyczna powinna się domagać od Zachodu, aby temat przyszłości ich kraju był częścią ewentualnych rozmów z Rosją (gdyby do takich doszło), by poprzez presję na Kreml zmusić Łukaszenkę do ustępstw w kwestii chociażby uwolnienia więźniów politycznych i działalności niezależnych mediów - pisze Rusłan Szoszyn w Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Białoruś. Trzy lata terroru, bezkarności i niemocy świata
10:42
12.11.2023

Trzy cywilne ofiary w obwodzie donieckim

W ciągu ostatniej doby w obwodzie donieckim zginęło trzech kolejnych cywilów - poinformował na Telegramie Ihor Moroz, szef miejscowej administracji wojskowej. „11 listopada Rosjanie zabili trzech mieszkańców obwodu donieckiego: dwóch w Torećku i jednego w miejscowości Mińkowce” - czytamy we wpisie.

10:12
12.11.2023

Nocny atak rakietowy na południe Ukrainy

W nocy armia rosyjska zaatakowała południe Ukrainy, wykorzystując pocisk balistyczny, prawdopodobnie Iskander-M, i kierowane pociski rakietowe Ch-59 - poinformowały Siły Obrony Ukrainy Południe. „Próbując ominąć systemy obrony powietrznej, rakiety kierowane skierowano trudną trasą. Siłom obrony powietrznej udało się jednak zniszczyć jeden z kierowanych pocisków w obwodzie mikołajowskim” - czytamy w komunikacie. Szczątki pocisku uszkodziły kilka budynków mieszkalnych, ale w zdarzeniu nikt nie został ranny. Dwa pozostałe pociski uderzyły w cel, ale nie były to „krytyczne uszkodzenia”, nie było też ofiar.

09:05
12.11.2023

Prezydent Łotwy: Zachód musi zbroić Ukrainę, aby zapobiec dalszej rosyjskiej agresji.

Łotewski prezydent Edgars Rinkēvičs powiedział w rozmowie z agencją Associated Press, że jego zdaniem Moskwa jest dobrze przygotowana na długą wojnę i że Zachód musi w dalszym ciągu zapewniać Ukrainie pomoc w zakresie bezpieczeństwa. - Ważne jest, aby faktycznie walczyć o pokój międzynarodowy i pokój w Europie, ponieważ jeśli zatrzymamy Rosję na Ukrainie, Rosja nie będzie w stanie rzucić wyzwania innym krajom - tłumaczył.

Rinkēvičs wkazał też na destrukcyjną rolę, jaką najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera odgrywają w Afryce oraz na kontakty Rosji z przedstawicielami Hamasu, którego niespodziewany atak na Izrael 7 października doprowadził do śmierci około 1200 osób.

08:25
12.11.2023

Armia rosyjska ostrzeliwuje Chersoń

O rosyjskim ostrzale Chersonia poinformował szef miejskiej administracji miasta Roman Mroczko. „W Chersoniu doszło do eksplozji! Obszary przybrzeżne są ostrzeliwane przez rosyjskie siły okupacyjne” – czytamy w jego wpisie na Telegramie. Mroczko zaapelował do mieszkańców Chersoniu, aby nie wychodzili bez potrzeby na zewnątrz i nie zbliżali się do okien.

07:56
12.11.2023

Ukraińcy zaktualizowali dane o rosyjskich stratach

W ciągu ostatniej doby Moskwa na wojnie z Ukrainą straciła około 1100 personelu wojskowego - wynika z opublikowanych w niedzielny poranek statystyk Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Obrońcy Ukrainy zniszczyli ponad 30 rosyjskich systemów artylerii, tyleż samo transporterów opancerzonych i kilka czołgów.

07:22
12.11.2023

Mer Lwowa: Korea Płd. pomoże Ukrainie w produkcji dronów

Mer Lwowa Andrij Sadowy zapowiedział, że Korea Południowa - w której przebywał z roboczą wizytą - pomoże Ukrainie wyprodukować więcej dronów wysokiej jakości, - Mamy dobry kontakt z producentami dronów. Łączymy ich z naszymi producentami. Będzie więcej dronów i będą wyższej jakości – mówił Sadowy na nagraniu, opublikowanym w mediach społecznościowych. Według mera koreański biznes jest zainteresowany inwestycjami na Ukrainie. Według niego w szczególności planowane jest utworzenie we Lwowie kolejnego parku przemysłowego. Sadowy podkreślił, że Korea Południowa wspiera Ukrainę, ponieważ rozumie wagę walki Kijowa z Rosją, która współpracuje z Koreą Północną.

Mer Lwowa ocenił, że tego typu wizyty zagraniczne są bardzo ważne dla przyciągania inwestycji na Ukrainę. Dodał, że na jego wyjazd nie wyłożono żadnych środków z ukraińskiego budżetu - podróż odbyła się na koszt strony goszczącej.

06:43
12.11.2023

W stolicy Finlandii zostanie pokazany rosyjski czołg uszkodzony pod Kijowem

Rosyjski czołg zniszczony przez ukraińskich obrońców pod Kijowem na początku inwazji na pełną skalę zostanie przewieziony do Helsinek i wystawiony publicznie w centrum miasta. Organizatorami przedsięwzięcia są dwie proukraińskie organizacje. Czołg T-72 zostanie sprowadzony z Estonii, gdzie był już eksponowany w muzeum wojskowym. „Celem wystawy jest przypomnienie, że wojna trwa. To dzięki ukraińskim obrońcom rosyjskie czołgi nie pojawiają się na ulicach fińskich miast, niosąc śmierć i zniszczenie” – czytamy w komunikacie prasowym .

06:16
11.11.2023

Nagranie z podsumowaniem sobotnich wydarzeń na froncie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w mediach społecznościowych klip z podsumowaniem 626. dnia wojny.

06:00
11.11.2023

Sobotnia relacja

Wydarzenia z 626. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 626