04:40
14.11.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 629
00:01
14.11.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:36
14.11.2023

Blinken obiecuje Ukrainie wsparcie zimą

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken obiecał Andrijowi Jermakowi, szefowi sztabu Wołodymyra Zełenskiego, że wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy będzie kontynuowane także tej zimy, gdy spodziewane są kolejne rosyjskie ataki na kluczową infrastrukturę. „We wszystkich rozmowach z rządem Ukrainy podkreślaliśmy, że nadal będziemy go wspierać” – powiedział dziennikarzom rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. "Blinken omówił z Jermakiem kroki, jakie możemy podjąć, by wzmocnić infrastrukturę Ukrainy przed zimą” – dodał. „Ubiegłej zimy Rosja próbowała zniszczyć zakłady energetyczne na Ukrainie. Może spróbować jeszcze raz".

22:59
13.11.2023

Ukraińscy piloci będą się szkolić w Rumunii na początku przyszłego roku

Armia ukraińska będzie mogła szkolić swoich pilotów do obsługi amerykańskich myśliwców F-16 w 2024 roku. W Rumunii w poniedziałek otwarto właśnie centrum szkoleniowe. Znajduje się ono w bazie lotniczej w Fetesti w południowo-wschodniej Rumunii, około 150 kilometrów od Bukaresztu. Program najprawdopodobniej rozpocznie się na początku przyszłego roku, powiedział AFP rzecznik armii holenderskiej, która dostarczy samoloty. Rumuński minister obrony Angel Tilvar nie przedstawił szczegółowego harmonogramu.

Otwarcie tego ośrodka szkoleniowego to „konkretny i znaczący wkład w koalicję powietrzną”, skomentował w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:24
13.11.2023

Rosja krytykowana przez część krajów w Radzie Praw Człowieka ONZ

W poniedziałek w Genewie Rosję spotkała ostra krytyka podczas posiedzenia Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych, która badała sytuację w dziedzinie praw człowieka w tym kraju. Kraje zachodnie po raz kolejny potępiły inwazję na Ukrainę, a także represje wobec społeczeństwa i przeciwników politycznych w kraju. „Potępiamy brutalną agresywną wojnę rządu rosyjskiego przeciwko Ukrainie i niemal całkowite represje wewnętrzne stosowane przez ten rząd wobec dysydentów” – powiedziała amerykańska ambasador Michele Taylor.

Wiele krajów kraje nie wspomniało jednak o Ukrainie, a zwyczajowi zwolennicy Rosji – jak Kuba, Wenezuela i Chiny – posunęli się nawet do pogratulowania Moskwie "poprawy warunków życia jej obywateli”.

21:51
13.11.2023

Projekt "Głosy Wojny" - opowieści o rosyjskiej agresji

Międzynarodowe stowarzyszenie Memoriał poprzez swoje zagraniczne agendy rozszerza projekt „Głosy Wojny”. Obrońcy praw człowieka z Ukrainy, Polski, Czech, Niemiec, Francji, Włoch publikują nagrania wideo, w których Ukraińcy opowiadają o tym jak dotknęła ich rosyjska agresja. Głównym organizatorem projektu jest Charkowska Grupa Obrony Praw Człowieka. Do tej pory opublikowano opowieści 25 osób. Uczestnicy projektu tłumaczą, że rosyjska agresja, ból i cierpienie dotknęły milionów ludzi, a każda najbardziej nawet dramatyczna historia z biegiem czasu zaciera się w ludzkiej pamięci. -„Niepamięć o zbrodniach, to droga do tego, by powtórzyły się w przyszłości” - napisali przedstawiciele Memoriałów z sześciu krajów.

21:29
13.11.2023

Bardzo zła sytuacja demograficzna Ukrainy

W 2033 r. Ukraina będzie mieć od 26 do 35 mln mieszkańców, czyli zdecydowanie mniej niż przed wojną, gdy było ich 45 mln – oświadczyła dyrektorka Instytutu Demografii i Badań Społecznych Ełła Libanowa w ukraińskiej telewizji. "Będzie źle. Znacznie gorzej, niż można sobie wyobrazić" – odpowiedziała na pytanie o sytuację demograficzną Ukrainy w przyszłości.

20:59
13.11.2023

100 statków przepłynęło przez korytarz zbożowy z Ukrainy w ciągu  trzech miesięcy

Łącznie 100 statków przepłynęło przez tymczasowy korytarz zbożowy na Morzu Czarnym w ostatnich trzech miesiącach, odkąd Federacja Rosyjska wycofała się z umowy zbożowej. "Dziś setny statek opuścił Czarnomorski Korytarz Humanitarny, eksportowe koło ratunkowe dla Ukrainy, które dostarczyło światu 3,7 miliona ton żywności i towarów" - poinformowała Bridget Brink, ambasador USA na Ukrainie.

20:21
13.11.2023

Awdijiwka to "sterta gruzu"

- Sytuacja w obwodzie awdijiwskim jest trudna. Siły obronne wszelkimi dostępnymi środkami starają się powstrzymać ekspansję szarych stref. Główne walki toczą się w rejonie torów kolejowych, wróg nie szczędzi siły roboczej - mówi ukraiński oficer Legii Wolności Maksym Morozow. - Rosjanie zamieniają Awdijiwkę w stertę gruzu.

19:57
13.11.2023

Ukraina zwiększyła zakupy polskiego węgla

Energetyczny koncern DTEK najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa kupił w Polsce dodatkowe 70 tysięcy ton węgla energetycznego. Łącznie tej zimy trafi do naszego sąsiada 280 tysięcy ton z polskich kopalń.

Czytaj więcej

Ukraina kupiła więcej polskiego węgla. Pomoże przetrwać zimę
19:29
13.11.2023

Rosja: współpracowniczka Nawalnego aresztowana

Ksenia Fadiejewa, współpracowniczka lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, została  umieszczona w areszcie, podała agencja AFP. Do tej pory Fadiejewa przebywała w areszcie domowym. "Ksenia jest więźniem politycznym, który uzyskał mandat w wyborach samorządowych w wyniku uczciwej walki – napisał w mediach społecznościowych Andriej Fatiejew, jeden ze współpracowników Nawalnego, który zasiadał we władzach miejskich w Tomsku - Rząd karze ją za legalną i jawną działalność polityczną, za walkę z korupcją i żądanie zmiany władzy w tym kraju".

18:54
13.11.2023

Szef dyplomacji UE o 12. pakiecie sankcji wobec Rosji

Pojutrze ma być gotowy projekt 12. pakietu sankcji wobec Rosji. Zapowiedział to w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 27 krajów. Tego samego dnia Komisja Europejska prześle dokumenty państwom członkowskim. Do zatwierdzenia restrykcji potrzebna jest jednomyślność. Kluczowym elementem tego pakietu sankcyjnego ma być embargo na import diamentów z Rosji. Zmniejszone mają być też limity cenowe na ropę, by ograniczyć dochody Rosji ze sprzedaży do krajów spoza Wspólnoty. Szef unijnej dyplomacji zapowiedział też dalsze działania w walce z obchodzeniem sankcji.

18:11
13.11.2023

USA biją sankcjami w rosyjski LNG

Po raz pierwszy Stany Zjednoczone wycelowały sankcje bezpośrednio w rosyjski eksport LNG. To może wpłynąć na światowe rynki.

Czytaj więcej

Amerykański szlaban na LNG z Rosji
17:30
13.11.2023

Barabasz: Rosyjskie straty w Awdijiwce większe niż w Bachmucie

Szef administracji miasta Awdijiwka, Witalij Barabasz, powiedział w rozmowie z agencją Ukrinform, że straty Rosjan na kierunku Awdijiwki przewyższyły rosyjskie straty w walkach o Wuhłedar i Bachmut.

- Z pewnością jest kilka tysięcy zabitych, co najmniej trzy lub cztery. Jest siedem-osiem tysięcy rannych - dodał.

17:22
13.11.2023

Zestrzelone rosyjskie drony

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że obrona powietrzna Południowego Dowództwa Powietrznego zniszczyła pięć rosyjskich bezzałogowców. Zestrzelone miały zostać trzy drony typu Merlin-WR oraz dwa typu Orłan-10.

17:02
13.11.2023

Chersoń. Wzrosła liczba rannych

Liczba osób rannych w rosyjskim ostrzale Chersonia wzrosła do 9 - podała miejscowa policja. Według tego źródła, ranni to cztery kobiety i pięciu mężczyzn. Dwie osoby - 45-latek i 62-latka - zginęły.

16:40
13.11.2023

Odessa: Pomnik Puszkina zostanie, pomnik Tołstoja zniknie

Biuro prasowe urzędu miasta Odessa podało, że miejska komisja historyczna podjęła decyzję o pozostawieniu pomników Aleksandra Puszkina i Michaiła Siemionowicza Woroncowa w dotychczasowych miejscach. Jednocześnie komisja zaleciła, by usunąć z przestrzeni publicznej pomnik Lwa Tołstoja i przenieść monument do muzeum.

16:01
13.11.2023

Premier Ukrainy rozmawiał z premierem Mołdawii o staraniach obu państw o miejsce w UE

"Miejsce Ukrainy i Mołdawii jest w europejskiej rodzinie" - napisał Denys Szmyhal na swoim profilu w serwisie X (dawny Twitter).

15:36
13.11.2023

W sierpniu Wołodymyr Zełenski z powodu korupcji zwolnił wszystkich kierowników wojskowych obwodowych komend uzupełnień

Problem jednak nie zniknął. Kilka dni temu Państwowe Biuro Śledcze wraz ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy rozbiło grupę przestępczą, w działalność której zaangażowani byli pracownicy dziewięciu wojskowych komend uzupełnień w Kijowie i okolicy. Za fałszywe dokumenty stwierdzające nieprzydatność do służby wojskowej i dające możliwość wyjazdu za granicę mężczyźni płacili 6-10 tys. dolarów.

Czytaj więcej

"Moja kolej przytulać tatę". Na Ukrainie protest krewnych żołnierzy najdłużej służących na froncie
15:00
13.11.2023

Dwie ofiary śmiertelne ostrzału Chersonia

W wyniku poniedziałkowego ostrzału Chersonia przez Rosjan zginęła 62-letnia kobieta i 45-letni mężczyzna. Ranne w ostrzale zostały cztery osoby - podaje chersońska rada miejska na swoim kanale w serwisie Telegram.

14:49
13.11.2023

Szef MSZ Łotwy: Ukraina potrzebuje naszej pomocy tak samo, jak rok temu

Przed rozpoczęciem spotkania szefów MSZ państw UE w Brukseli minister spraw zagranicznych Łotwy, Krišjānis Kariņš podkreślił, że Ukraina "broni uniwersalnych europejskich wartości - wolności, demokracji i praworządności". - Musimy pamiętać, że wojna na Ukrainie trwa, a Ukraina potrzebuje naszej pomocy dziś tak bardzo, jak potrzebowała rok temu... Ukraińcy oddają życie w walce o wartości, które uważane były za coś oczywistego w wielu częściach Europy - wolność, demokrację, praworządność - mówił szef łotewskiej dyplomacji.

14:09
13.11.2023

Rosjanie ostrzeliwują centrum Chersonia

Informację o ostrzale centrum stolicy obwodu chersońskiego podaje chersońska rada miejska.

13:46
13.11.2023

Rosyjskie Ministerstwo Obrony publikuje nagranie z ukraińskimi jeńcami

Na nagraniu jeńcy z 36 Brygady Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy zostali wzięci do niewoli w czasie próby desantu na lewym brzegu Dniepru, apelują do swoich kolegów z jednostki, by ci złożyli broń.

13:19
13.11.2023

Putin rozmawiał telefonicznie z prezydentem Senegalu, Mackym Sallem

Do rozmowy miało dojść z inicjatywy strony senegalskiej. Rozmowa dotyczyła m.in. pogłębiania współpracy między Rosją a Senegalem.

13:02
13.11.2023

Na przedmieściach Chersonia rosyjska artyleria ostrzelała samochód

W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a jedna została ranna - podał szef MSW Ukrainy, Ihor Kłymenko. W ostrzale zginął kierowca samochodu, a 36-letnia kobieta została ciężko ranna (ofiara śmiertelna to prawdopodobnie jej ojciec).

12:53
13.11.2023

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o ewakuowaniu kolejnych 98 Rosjan ze Strefy Gazy

Obywatele Rosji zostali ewakuowani przez przejście w Rafah na granicy między Strefą Gazy a Egiptem.

12:28
13.11.2023

Rosyjska odpowiedź na Bentleya powstaje za granicą

Po raz pierwszy po rozpadzie ZSRR, rosyjski samochód jest produkowany za granicą. W Dubaju ruszył montaż limuzyn Aurus.

Czytaj więcej

Arabowie produkują rosyjskie limuzyny. Auta trafią na Bliski Wschód i do Afryki
12:14
13.11.2023

W okupowanym Sewastopolu 62-letnia kobieta próbowała podpalić budynek rosyjskiej komisji poborowej

Informacje takie przekazuje kanał Krym.Realii w serwisie Telegram powołujący się na rosyjskie kanały w serwisie Telegram. 11 listopada ok. 19:00 mieszkanka Sewastopola miała rzucić butelką z cieczą łatwopalną w stronę drzwi budynku, które stanęły w płomieniach.

11:53
13.11.2023

Norwegia przeznaczy dodatkowe 84 mln euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy

Tak wynika z oświadczenia norweskiego MSZ. Dodatkowa pomoc przekazana Ukrainie przez Norwegię ma pomóc mieszkańcom kraju toczącego wojnę z Rosją w przetrwaniu zimy i uniknięciu kryzysu humanitarnego.

11:35
13.11.2023

W czasie spotkania szefów MSZ państw UE w Brukseli poruszona ma zostać m.in. kwestia dalszej pomocy dla Ukrainy

Rozmowy na temat dalszego wsparcia dla Ukrainy zapowiedział szef MSZ Szwecji, Tobias Bilström. - Będziemy rozmawiali o Ukrainie. Oczywiście, powinniśmy wspierać Ukrainę i zastanawiać się jak pomóc jej wygrać tę wojnę, a także osiągnąć pokój - to jest główny cel - powiedział Bilström zapowiadając, że w spotkaniu weźmie udział szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba (ma połączyć się za pomocą wideołącza).

10:52
13.11.2023

Rzecznik Kremla twierdzi, że Władimir Putin nie podjął jeszcze decyzji ws. startu w wyborach prezydenckich

Pieskow podkreślił, że choć moment ogłoszenia takiej decyzji przez Putina się zbliża, to jednak prezydent Rosji jak dotąd decyzji o starcie w wyborach jeszcze nie podjął. Dzięki zmianie konstytucji Putin może w 2024 roku ubiegać się o trzecią z rzędu, a piątą w ogóle kadencję na stanowisku prezydenta.

10:49
13.11.2023

W Mariupolu w ostatnich dniach zginęło trzech funkcjonariuszy utworzonej przez władze okupacyjne policji oraz jeden funkcjonariusz FSB

Informacje takie podaje na swoim kanale w serwisie Telegram mariupolska rada miejska. Z jej wpisu wynika, że jeden funkcjonariusz policji zginął w eksplozji samochodu, co miało być następstwem podłożenia ładunków wybuchowych, a dwóch kolejnych policjantów i jeden funkcjonariusz FSB, zostali zastrzeleni.

10:09
13.11.2023

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy spotkał się w USA z przedstawicielami społeczności ukraińskiej i tatarskiej

Informację o spotkaniu Andrij Jermak umieścił na swoim kanale w serwisie Telegram.

09:53
13.11.2023

60-latek ranny w niedzielnym ostrzale obwodu chersońskiego został hospitalizowany

Skutki rosyjskiego ostrzału Chersonia pokazał na swoim profilu na Facebooku Roman Mroczko, naczelnik chersońskiej miejskiej administracji wojskowej.

09:39
13.11.2023

Alarm bombowy w szkołach w Żytomierzu

O alarmie bombowym w liceach w Żytomierzu poinformowała rzeczniczka ukraińskiej policji, Wiktoria Dubowik. We wszystkich liceach w Żytomierzu trwa sprawdzanie doniesień o rzekomym umieszczeniu w szkołach ładunków wybuchowych.

09:13
13.11.2023

Ukraińcy: Problemy logistyczne sprawiają, że na Morzu Czarnym nie ma rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr

Taką ocenę sytuacji przedstawił na antenie ukraińskiej telewizji rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy, kpt Dmytro Pletenczuk.

08:37
13.11.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 17,065 mln osób

W ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 22,3 tys. osób - wynika z informacji Straży Granicznej. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 23,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 15,276 mln osób.

08:18
13.11.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 21 miejscowości w obwodzie zaporoskim

Jak informuje szef zaporoskiej obwodowej administracji wojskowej, Jurij Małaszko, w atakach nikt nie ucierpiał, zniszczony został jednak co najmniej jeden budynek mieszkalny.

08:04
13.11.2023

70 Rosjan ewakuowanych ze Strefy Gazy, może wrócić do Moskwy

Informacje takie przekazuje rosyjskie Ministerstwo Zdrowia, które podało, że ewakuowani ze Strefy Gazy Rosjanie zostali przebadani w Kairze - badania wykazały, że nie ma przeciwwskazań, by obywatele Rosji ewakuowani z palestyńskiej enklawy, polecieli do Moskwy. Wśród ewakuowanych jest kobieta w ciąży i 27 dzieci, z których pięć ma mniej niż trzy lata.

07:30
13.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 312 550 żołnierzy, 5 354 czołgi, 10 079 pojazdów opancerzonych, 7 569 zestawów artyleryjskich, 881 wyrzutni rakiet, 580 zestawów przeciwlotniczych, 322 samoloty, 324 śmigłowce, 5 634 bezzałogowe statki powietrzne, 1 561 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 9 949 pojazdów (w tym cystern), 1 079 jednostek sprzętu specjalnego.

07:11
13.11.2023

W ciągu doby Rosjanie 53 razy ostrzelali obwód chersoński

Informacje takie przekazuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w ostrzale obwodu chersońskiego zginęła w ciągu doby jedna osoba, a jedna została ranna.

06:55
13.11.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski z ciężkiej artylerii

Informacje o ostrzale podał Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

06:30
13.11.2023

Sposobów na ucieczkę z Ukrainy przed wojskiem jest wiele

W niedzielę lokalne media informowały, że dwóch mężczyzn próbowało uciekać z kraju poprzez ukraińskie Karpaty, pokonując góry na motocyklach. Trzeci próbował uciekać do Węgier samochodem, a przewożący go trudniący się przemytem ludzi kierowca pobierał 4 tys. dol. od osoby.

Czytaj więcej

Jedni Ukraińcy walczą, drudzy płacą za ucieczkę 10 tysięcy dolarów
06:23
13.11.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło cztery ataki na zgrupowania Rosjan

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że ukraińska obrona powietrzna strąciła nad Ukrainą jeden pocisk Ch-59. Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały pięć zgrupowań Rosjan i trzy składy amunicji.

06:00
13.11.2023

Trzech oficerów rosyjskiej Gwardii Narodowej miało zginąć w zamachu, do którego doszło w sobotę w Melitopolu

Takie informacje przekazuje ukraiński wywiad wojskowy.

Czytaj więcej

Zamach w okupowanym przez Rosjan Melitopolu. Zginęło trzech rosyjskich oficerów
05:44
13.11.2023

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne przeprowadziły ataki na cele w Syrii

W atakach przeprowadzonych w prowincji Idlib zabitych miało zostać 34 członków grup zbrojnych walczących z syryjską armią, a ponad 60 zostało rannych - podaje strona rosyjska.

05:12
13.11.2023

W okupowanej części obwodu zaporoskiego Rosjanie zajmują mieszkania Ukraińców

Informacje takie przekazuje Iwan Fedorow, ukraiński mer okupowanego Melitopola. Z jego słów wynika, że np. w Tokmaku Rosjanie zajmują mieszkania Ukraińców w blokach, często zajmując mieszkania obok tych, w których mieszkają Ukraińcy, których traktują jako "żywe tarcze".

04:39
13.11.2023

Zełenski ostrzega, że liczba ataków na ukraińską infrastrukturę może wzrosnąć

- Jesteśmy niemal w połowie listopada i musimy być przygotowani na możliwość, że wróg może zwiększyć liczbę ataków dronów lub ataków rakietowych na naszą infrastrukturę. Rosja przygotowuje się na zimę. A na Ukrainie cała nasza uwaga musi być skupiona na obronie, na odpowiedzi terrorystom, na wszystkim, co Ukraina może zrobić, aby ułatwić swoim obywatelom przejść przez zimę i zwiększyć potencjał swoich oddziałów - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:35
13.11.2023

Ukraińcy podają, że w okupowanym obwodzie chersońskim pojawili się byli członkowie Grupy Wagnera

Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy opisujący sytuację na okupowanej części Ukrainy, podał, że w rejonie Skadowska, w obwodzie chersońskim, Rosjanie stworzyli obóz, w którym znajdują się byli członkowie Grupy Wagnera. Jak podają Ukraińcy najemnikom "nie zapewniono niczego", a "wszystkie kwestie związane z zaopatrzeniem" przerzucono na nich.

04:32
13.11.2023

MON poinformował o stworzeniu batalionu czołgów w województwie podlaskim

Jak podkreślił minister obrony, Mariusz Błaszczak, batalion czołgów w Czartajewie to "kolejna jednostka uruchomiona na wschodzie kraju".

04:31
13.11.2023

Niemcy chcą w przyszłym roku przeznaczyć 8 mld euro na pomoc dla Ukrainy

Agencja Bloomberg podała, że rządząca Niemcami koalicja SPD, FDP i Zielonych porozumiała się co do zwiększenia pomocy dla Ukrainy w 2024 roku do 8 mld euro. Niemiecki rząd przygotowuje obecnie budżet na przyszły rok.

04:27
13.11.2023

Rosjanie zaatakowali jednostki ukraińskiej brygady w rejonie Nowomychajliwki

Rzecznik rosyjskiego Zgrupowania Wojsk "Południe" poinformował, że jednostki zgrupowania, przy wsparciu lotnictwa i artylerii, zaatakowały jednostki 79. Brygady Powietrzno-Desantowej Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie Nowomychajliwki, w obwodzie donieckim.

04:26
13.11.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 627