Festiwal Conrada w sieci

Dziś startuje Festiwal Conrada, jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń literackich w Polsce. Zwykle odbywa się w Krakowie, tegoroczna 12 edycja z powodu pandemii będzie wirtualna.

Aktualizacja: 19.10.2020 20:07 Publikacja: 19.10.2020 19:59

Festiwal Conrada w sieci

Foto: materiały prasowe

- Nie składamy broni. Uważamy, że literatura to przestrzeń, która nam wszystkim daje odporność, nie tylko na tę trudną, pandemiczną sytuację, ale na wszystkie trudy, których doświadczamy w życiu  - mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Trwający przez tydzień festiwal obejmuje blisko 70 wydarzeń: spotkania z pisarzami, dyskusje, pokazy filmowe. 

Hasło  przewodnie tegorocznego Festiwalu Conrad brzmi: „Widzialne i niewidzialne”. Pisarze i pisarki z całego świata będą mówić o różnych jego aspektach. - Z jednymi będziemy rozmawiać o prywatnym doświadczeniu (utracie, pamięci, traumie, obsesji), z drugimi o sprawach społecznych (funkcji literatury we współczesnym świecie, niewidzialnych częściach Europy Środkowej i Wschodniej, relacji – kulturowej i politycznej – między Wschodem a Zachodem)  - zapowiada Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy festiwalu.

Amerykańska pisarka Sigrid Nunez, nagrodzoną National Book Award opowie o swojej bestsellerowej powieści „Przyjaciel”. Etgar Keret, izraelsko-polski pisarz, nazywany mistrzem krótkiej formy, podzieli się refleksją na temat ucieczki w świat literatury. Paradoksami wolności podzieli się Matei Vişniec, rumuńsko-francuski dramaturg i pisarz, autor m.in. głośnej sztuki „Historia komunizmu opowiedziana umysłowo chorym”. Wiktor Jerofiejew opowie o Rosji. Karl-Markus Gauß, zabierze czytelników na Bałkany i do byłej monarchii austro-węgierskiej. Belgijską feministką i filozofką Chantal poruszy problem populizmu, który w XXI wieku rozplenił się wszędzie.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Wśród gości jest też czeska pisarka Bianka Bellova, Irlandczyk Kevin Barry, autor m.in. „Nocnego promu do Tangeru” – książki, która znalazła się na liście nominacji do Nagrody Bookera 2019 , norweski prozaik Roy Jacobsen, autor powieści „Niewidzialni”  i islandzka powieściopisarka Sigridur Hagalin Bjornsdottir, autorka „Wyspy”.

Mocną reprezentacje ma też polska literatura. Czytelnicy będą mieli możliwość spotkania  z Zytą Rudzką, pisarką i scenarzystką, która przed rokiem otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia za książkę „Krótka wymiana ognia”. Z Markiem Bieńczykiem, laureatem Nagrody Literackiej Nike za zbiór esejów „Książka twarzy”. Z Mikołajem Łozińskim, którego ostatnia powieść „Stramer” uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Nike.  Z Magdaleną Tulli - laureatką literackiej Nike za powieść „Włoskie szpilki”, czy Małgorzatą Rejmer, autorką m.in. nagrodzonej Paszportem „Polityki” książki „Błoto słodsze niż miód”. I ze Szczepanem Twardochem.

25 października, w ostatnim dniu festiwalu poznamy laureatkę  Nagrody Conrada za najlepszy debiut 2019 roku w dziedzinie prozy. Do tegorocznej nagrody zostały nominowane Dorota Brauntsch za „Domy bezdomne” , Joanna Gierak-Onoszko za 27 śmierci Toby’ego Obeda”, Barbara Klicka za” 27 śmierci Toby’ego Obeda”, Dorota Kotas za „Pustostany” i Urszula Zajączkowska za „Patyki, badyle” – debiutantki w dziedzinie prozy literackiej z 2019.

Program festiwalu

Transmisje na YouTube KBF

Więcej znaleźć można TUTAJ 

Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Kinga Wyrzykowska o „Porządnych ludziach”
Literatura
„Żądło” Murraya: prawdziwa Irlandia z Polakiem mechanikiem, czarnym charakterem
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Mateusz Grzeszczuk o „Światach lękowych” i nie tylko
Literatura
Zmarły Mario Vargas Llosa był piewcą wolności. Putina nazywał krwawym dyktatorem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Literatura
Zmarł laureat Nagrody Nobla Mario Vargas Llosa
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne