Kamienica z najsławniejszej egipskiej powieści

Kair. Ulica Talaat Harb, pełna sklepów, biur i kawiarń, biegnie od sławnego placu Tahrir na północny wschód - pisze Jerzy Haszczyński

Publikacja: 29.07.2013 14:04

Kamienica z najsławniejszej egipskiej powieści

Foto: materiały prasowe

Pod numerem 34 jest kamienica Jakubiana, bohaterka największego bestsellera literatury nie tylko egipskiej, ale i całego świata arabskojęzycznego.

Autorem książki pod tytułem „Budynek Jakubiana" (polskie tłumaczenie wyszło pod innym: "Kair. Historia pewnej kamienicy") jest Alaa al-Aswany, pisarz, wciąż praktykujący dentysta i aktywny polityk, kiedyś zasłużony w walce z dyktaturą Hosniego Mubaraka, ostatnio wspierający armię, która obaliła islamistycznego prezydenta Mohameda Mursiego.

Już w czasach, gdy rozgrywa się powieść, w 1990 roku, nie była najlepszym adresem w mieście, mieszkali w niej przedstawiciele podupadającej klasy średniej, były tu biura i gabinety, a na górze gnieździli się biedacy – służący, pokojówki, kelnerzy. Wtedy miejscowi używali jeszcze starej nazwy ulicy – Sulejmana Paszy.

Teraz podupadła jeszcze bardziej, zostało jeszcze trochę gabinetów lekarskich, ale dominują niewyszukane hurtownie, są też dwa skromne hostele.

Nad wejściem od wewnętrznej strony wciąż jest stary szyld z nazwiskiem dawnego właściciela Jakubiana, podświetlany zielonym neonem. Budynek pochodzi z lat 30. ubiegłego wieku. Wzniósł go, zlecając prace włoskim architektom, Hagop Jakubian, milioner i lider społeczności ormiańskiej w Egipcie.

„W klasycznym stylu europejskim, balkony dekorowane kamiennymi greckimi medalionami, kolumny, schody i korytarze wykonane z naturalnego marmuru oraz najnowszy model windy marki Schindler" - pisał Alaa al-Aswany (tłumaczenie Agnieszka Piotrowska, wydawnictwo Capricorn).

Na początku w kamienicy Jakubiana, jak pisał Alaa al-Aswany, mieszkali ministrowie, wielcy posiadacze ziemscy, bogaci cudzoziemcy i żydowscy milionerzy.

Teraz trudno w to uwierzyć.

Znasz powieść "Kair. Historia pewnej kamienicy"? Musisz to zobaczyć!

Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: „Wyjarzmiona” jak zbiorowy pozew za pańszczyznę
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Kinga Wyrzykowska o „Porządnych ludziach”
Literatura
„Żądło” Murraya: prawdziwa Irlandia z Polakiem mechanikiem, czarnym charakterem
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Mateusz Grzeszczuk o „Światach lękowych” i nie tylko
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Literatura
Zmarły Mario Vargas Llosa był piewcą wolności. Putina nazywał krwawym dyktatorem
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne