25 września 1939 roku rozwścieczeni oporem krasnoarmiejcy zabili w Grabowcu polskich jeńców, personel medyczny i pacjentów szpitala wojskowego. Prof. Wiktor Zin pisał: „Trzeba pamiętać, że my, mieszkańcy Zamojszczyzny, mamy swój mały Katyń”. Michał Czacharowski, autor artykułu „Sowieckie zbrodnie wojenne na Lubelszczyźnie we wrześniu i październiku 1939 roku” opublikowanego w tomie „Agresja sowiecka 17 września 1939 roku na kresach wschodnich i Lubelszczyźnie” podaje wiele przykładów mordowania polskich oficerów i żołnierzy przez czerwonoarmistów. Do jednej ze zbrodni doszło w majątku Husynne, gdzie zamknięci w oborze polscy żołnierze zostali zabici bagnetami.

Leon Popek przytacza relacje z Wołynia. We wrześniu 1939 roku dochodziło tam do mordowania przez Ukraińców polskich sąsiadów. 12 września w gminie Trościaniec koło Smerdynia zabito 22 Polaków, w tym dzieci i kobiety. Bojówki ukraińskie o zabarwieniu komunistycznym i nacjonalistycznym mordowały żołnierzy Wojska Polskiego, a także uciekinierów z centralnej Polski.

Nieznani pozostają bohaterowie kampanii wrześniowej na wschodzie Polski. Jednego z nich, Jana Bołbotta przedstawia Tomasz Rodziewicz. Porucznik Bołbott był obrońcą fortyfikacji w Tynnem. Trwał na stanowisku, mimo braku nadziei na pomoc. Nie usłuchał wezwania do poddania się. Zginął wraz ze swoimi żołnierzami w wysadzonym przez wroga bunkrze. Został kawalerem orderu Virtuti Militari. Ten właśnie order obiecał nadać gen. Sikorski Grodnu za bohaterską obronę we wrześniu 1939 r. O walkach w tym mieście pisze Jerzy Jadeczko. Słabe improwizowane siły polskie, składające się także z młodzieży, stawiły opór Armii Czerwonej. Przedtem musiały uporać się z komunistyczną dywersją. Jednym ze wspomagających walczących Polaków był żydowski lekarz. Inny Żyd, młody chłopak Chaim Margolis, wraz z porucznikiem Woźniakiem dobrowolnie poświęcił życie, wchodząc z odbezpieczonymi granatami w tłum żołnierzy Armii Czerwonej. Jednak wiele polskich relacji, przytoczonych w książce, odnotowuje czynne wsparcie, jakiego udzielili Żydzi komuniści i biedota żydowska Armii Czerwonej oraz akty nienawiści wobec Polaków.

[i]„Agresja sowiecka 17 września 1939 roku na kresach wschodnich i Lubelszczyźnie”. Tom 1. Studia i materiały pod red. Tomasza Rodziewicza. Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna, Lublin 2009 [/i]