Po 15 latach, jakie minęły od śmierci Witolda Lutosławskiego, forum (odbywające się obecnie w cyklu dwuletnim) nie korzysta już bezpośrednio z pozostawionych przez niego wskazówek programowych. Ale zasada Lutosławskiego nadal obowiązuje: forum prezentuje kanon XX-wiecznej muzyki. Polska publiczność wciąż bowiem zna go słabo.
Okazję do nadrobienia tych luk da już tegoroczny koncert inauguracyjny. W sobotę usłyszymy „Concerto for Double String Orchestra” jednego z najważniejszych twórców brytyjskich Michaela Tippeta oraz koncert na skrzypce i orkiestrę dętą Kurta Weilla.
Niemiecki twórca wciąż kojarzony jest u nas niemal wyłącznie z songami pisanymi do sztuk Brechta. Kurt Weill pozostawił zaś po sobie także wiele interesujących utworów koncertowych. Solistą w jego utworze będzie brytyjski skrzypek Anthony Markwood.
XIII Forum Lutosławskiego aż dwa wieczory poświęca Grażynie Bacewicz. W koncercie finałowym usłyszymy jej III symfonię, a w poniedziałek utwory skomponowane na orkiestrę kameralną, w tym m.in. nigdy dotąd publicznie niewykonywaną, młodzieńczą „Symphoniette” z 1929 roku.
We wtorek chór Filharmonii Narodowej zaprasza na koncert muzyki sakralnej z utworami Strawińskiego, Brittena, Tavenera czy Pendereckiego.