Trwać będzie przez 1,5 miesiąca, przypominając o 20-leciu podpisania niemiecko-polskiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

- Staraliśmy się odejść od tradycyjnych obchodów rocznicowych  - mówi Dorota Swinarska z Goethe Institut w Warszawie. Zaprosiliśmy do współpracy młodych, bo festiwal jest adresowany głównie do nich. Odbywa się równolegle w przestrzeni realnej i wirtualnej.

-  Jego organizatorami jest Ambasada Niemiec i Goethe Institut. Wspiera nas 70 partnerów – dodaje Katarzyna Biełousz, kuratorka. – To najlepszy dowód, jak bardzo nasze sąsiedzkie stosunki się ożywiły. Festiwal odbywa się głównie na terenie Polski, ale imprezy przygotowywali artyści z obu krajów.

Festiwal otworzy 6 maja wielkie muzyczne party w Klubie 1500 m2 w Warszawie, na którym gościć będą didżeje z kultowego berlińskiego klubu Ritter Butzke. A zakończy 17 czerwca - w rocznicę podpisania traktatu – koncert European Workshop for Contemporary Music w Filharmonii Narodowej. EWCM to zespół utworzony przez Niemiecką Radę Muzyki i Warszawską Jesień z myślą o młodych kompozytorach.

Do muzycznych wydarzeń należeć też będą: 10 maja - koncert berlińskiej formacji jazzowej Thärichens Twentett w Studio Polskiego Radia i 20 maja - koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Matthiasa Foremnego.

11 czerwca wyruszy w teatralną podróż pociąg Kraków-Berlin XPRS. Pasażerowie spotkają w nim aktorów m.in. krakowskiego Starego Teatru i berlińskiego Maxim Gorki Theater, którzy na żywo i projekcjach wideo opowiedzą o historii, zmiennych granicach dawnych zaborów i współczesnych relacjach polsko-niemieckich.

Projekt „Miasta równoległe" mówi o międzynarodowych kontaktach w wymiarze globalnym. Składa się na niego cykl równoczesnych happeningów w przestrzeniach publicznych Berlina, Warszawy, Buenos Aires i Zurychu.

W programie festiwalu dominują działania kulturalne. W trakcie warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Planete Doc Film zostaną zaprezentowane dokumenty zrealizowane telefonami komórkowymi, nakręcone przez uczestników warsztatów „Eksperyment DE-PL", prowadzonych w Zgorzelcu, Warszawie i Berlinie. Młodzi filmowcy szukają  odpowiedzi na pytanie, co dla Niemców i Polaków jest i nie jest typowe. Pokazy uzupełnia spotkanie pod hasłem „Imperium pixelozy – potęga dokumentów komórkowych".

3 czerwca artyści z Krakowa Norymbergii i Lipska zamienią mury Wawelu w gigantyczny ekran instalacji świetlnych. A po drugiej stronie Wisły w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha" oglądać można wystawę wybitnego scenografa Jana Pappelbauma z Schaubühne w Berlinie, m.in. projekty do sztuk Ibsena i Szekspira.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Dużo miejsca oddano designerom. W Internecie trwa konkurs na najbardziej kreatywny projekt krasnala ogrodowego. 29 maja uzupełni go akcja malowania krasnali w realu, prowadzona przez studentów stołecznej ASP. Dołączyć do niej może każdy. Ogłoszono  także internetowy konkurs dla młodych projektantów na filmy, prezentujące modę, inspirowaną kulturą sąsiedzkich krajów. Kreatorzy zmiksowali motywy etniczne i nowoczesne. Filmy można znaleźć w necie i obejrzeć w centrum stolicy na telebimie. Od 9 do 19 czerwca cała ulica Mokotowska w Warszawie zamieni się w przestrzeń młodych designerów.

Więcej na stronie: www.sasiedzi20.com

KONKURS:

Dla naszych czytelników mamy 5 podwójnych zaproszeń na piątkową imprezę w warszawskim Klubie 1500 m2.

Wygra 5  pierwszych zgłoszeń na adres kultura@rp.pl z linkiem do zamieszczonej na rp.pl wybranej recenzji płyty. W tytule mejla proszę wpisać "Sąsiedzi".

Start konkursu: czwartek, 5 maja, godz. 17.00.

Zwycięzców poinformujemy drogą elektroniczną.

Zostań fanem serwisu na Facebooku

.