Trwać będzie przez 1,5 miesiąca, przypominając o 20-leciu podpisania niemiecko-polskiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
- Staraliśmy się odejść od tradycyjnych obchodów rocznicowych - mówi Dorota Swinarska z Goethe Institut w Warszawie. Zaprosiliśmy do współpracy młodych, bo festiwal jest adresowany głównie do nich. Odbywa się równolegle w przestrzeni realnej i wirtualnej.
- Jego organizatorami jest Ambasada Niemiec i Goethe Institut. Wspiera nas 70 partnerów – dodaje Katarzyna Biełousz, kuratorka. – To najlepszy dowód, jak bardzo nasze sąsiedzkie stosunki się ożywiły. Festiwal odbywa się głównie na terenie Polski, ale imprezy przygotowywali artyści z obu krajów.
Festiwal otworzy 6 maja wielkie muzyczne party w Klubie 1500 m2 w Warszawie, na którym gościć będą didżeje z kultowego berlińskiego klubu Ritter Butzke. A zakończy 17 czerwca - w rocznicę podpisania traktatu – koncert European Workshop for Contemporary Music w Filharmonii Narodowej. EWCM to zespół utworzony przez Niemiecką Radę Muzyki i Warszawską Jesień z myślą o młodych kompozytorach.
Do muzycznych wydarzeń należeć też będą: 10 maja - koncert berlińskiej formacji jazzowej Thärichens Twentett w Studio Polskiego Radia i 20 maja - koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Matthiasa Foremnego.