Ostatnio na Festiwalu Wielkanocnym w Salzburgu była narratorką w „Historii żołnierza", muzycznej opowieści Igora Strawińskiego. W tym samym wcieleniu zobaczymy ją w sobotę w Ogrodach Muzycznych. Zespołem instrumentalnym dyryguje Wojciech Michniewski.
Wydarzeniem najbliższych dni będą jednak dwa spektakle operowe. Kto nie zdążył obejrzeć w minionym sezonie w Operze Narodowej „Pasażerki" Mieczysława Weinberga, będzie miał ku temu okazję w piątek. Ogrody zapraszają na tę samą znakomitą inscenizację Davida Pountneya, sfilmowaną na festiwalu w Bregencji. Spektakl powstał bowiem w koprodukcji austriackiego festiwalu z polską Operą Narodową. Gościem piątkowej projekcji bedzie Zofia Posmysz. Jej książka – opowieść oparta na własnych wspomnieniach z Auschwitz – stała się podstawą libretta opery Mieczysława Weinberga.
A we wtorek – wstrząsający operowy melodramat, „Katia Kabanova" Leoša Janačka. Spektakl zarejestrowano w 2009 roku w Teatro Real w Madrycie. W roli tytułowej wystąpiła wielka gwiazda, Finka Karita Mattila; twórcą przedstawienia jest Robert Carsen, jeden z najlepszych reżyserów operowych ostatnich dekad.
Gwiazd na ekranie nie zabraknie również podczas niedzielnego wieczoru baletowego. Obejrzymy legendarnego Michaiła Barysznikowa w choreografii Matsa Eka „Miejsce". To opowieść o spotkaniu dwojga dojrzałych ludzi, którzy razem próbują ułożyć sobie życie. Partnerką Barysznikowa jest Hiszpanka Ana Laguna.
Program na najbliższy tydzień uzupełniają piosenki Agnieszki Osieckiej w wykonaniu polsko-norweskiej formacji Karuzel Group (poniedziałek) oraz projekcja dokumentu Dagmary Drzazgi „Lech Majewski – Świat według Breugla". Film zrealizowany na planie „Młyna i krzyża" zdobył w ubiegłym roku prestiżową nagrodę Prix Italia.